Reprezentacja Polski na WorldSkills 2022 wyłoniona - finał w październiku!

10 stycznia 2022
Reprezentacja Polski na WorldSkills 2022 wyłoniona - finał w październiku!

W dniach 25-26 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO w Gdańsku po raz pierwszy odbył się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2021. Zwycięzcy zawodów będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.


W trakcie dwóch dni zmagań rozegrano konkurs, aż w 9 konkurencjach. Ta, która interesowała nas najbardziej to oczywiście mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych.. Poziom konkursu był bardzo wysoki, mimo skomplikowanych zadań postawionych przed uczestnikami. Na zwycięzców czekały liczne nagrody, ale przede wszystkim złoty medal i bilet do Szanghaju.


Zawody WorldSkills w Szanghaju odbędą się w październiku 2022 r. Już od roku trwały krajowe eliminacje, które miały wyłonić skład drużyny, która ma reprezentować nasz kraj na tych zawodach. Ostatnim etapem tych eliminacji były zawody SkillsPoland zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z miastem Gdańsk. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych była partnerem tego przedsięwzięcia.


W konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych w szranki stanęli czterej zawodnicy z polski i dwoje zawodników z zagranicy. Trzej z nich to laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, czyli: Paweł Oleszczyk, Rafał Piechaczek i Sławomir Łukomski. Dzięki tzw. „dzikiej karcie” w konkursie udział wziął również Marek Wiącek, który reprezentował nasz kraj na tegorocznych zawodach EuroSkills 2021 w Graz, a jednocześnie jest laureatem konkursu Młody Mechanik na Medal z 2019 r. W konkursie udział wzięło również dwóch zawodników reprezentujących organizację WorldSkills Hungary, którzy nie byli klasyfikowani i traktowali te zawody jako element treningu przed zawodami WorldSkills 2022.


W trakcie konkursu zawodnicy musieli wykonać 6 dwugodzinnych zadań przygotowanych przez ekspertów z firm John Deere Polska oraz Komatsu Poland, które jednocześnie udostępniły maszyny niezbędne do przeprowadzenia zmagań. Nad całością czuwał ekspert główny dr Mirosław Czechlowski w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ciągu dwóch dni zawodów zawodnicy musieli wykonać zadania polegające na: regulacji luzu zaworowego w silniku o 4 zaworach na cylinder, usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kłowej Komatsu PW160-8, zdiagnozowaniu przyczyny niedziałającego układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8, usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M, dokonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego ciągnika John Deere 6195M oraz dokonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M. Realizując wszystkie z zdań zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp.


Trzeba przyznać, że już od pierwszego zadania pomiędzy zawodnikami toczyła się wyrównana walka o prymat pierwszeństwa i możliwość reprezentowania Polski na zawodach w Szanghaju. Różnice były naprawdę niewielkie, ale ostatecznie zwycięzcą w konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych został Marek Wiącek zdobywając 95 punktów na 100 możliwych do zdobycia.


Gratulujemy zwycięzcy i życzymy mu powodzenia na międzynarodowej arenie. Natomiast pozostałym uczestnikom gratulujemy wysokiej punktacji i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu Młody Mechanik na Medal lub nowym konkursie Student na Medal, który ruszy już w przyszłym roku.


SkillsPoland obok rywalizacji młodzieży, to również możliwość spotkań, debat i dyskusji. Wydarzeniu towarzyszyły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. Łącznie podczas konkursu odbyły się 3 panele, 1 debata, pokazano 10 prezentacji, przeprowadzono dedykowane warsztaty dla ponad 100 nauczycieli z całej polski oraz kilkanaście wywiadów. Zwiedzający mogli zajrzeć do 9 stref konkursowych, 4 stref „try a skill” oraz odwiedzić 11 stoisk, a wszytko to na 12 tysiącach metrów kwadratowych w 3 halach na terenie AmberExpo.


Czym jest WorldSkills i dlaczego warto wziąć udział w WorldSkills?

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupia 85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.


Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

 

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych


POWIĄZANE

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk był gościem kongr...

Zapraszamy pszczelarzy i osoby zainteresowane gospodarką pasieczną na Konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę