Resort rolnictwa proponuje dialog zamiast protestów

9 maja 2018
Resort rolnictwa proponuje dialog zamiast protestów

Ministerstwo rolnictwa jest otwarte na rozmowy z rolnikami, wszystkie propozycje są szczegółowo analizowane - informuje resort rolnictwa. Dodano, że miejscem konstruktywnego dialogu o sprawach rolnictwa i polskiej wsi jest Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie, a nie ulica.

W środę w kilku miejscach w Polsce (w województwach łódzkim, wielkopolskim i podlaskim, zachodniopomorskim) odbywały się protesty rolników zorganizowane przez Unią Warzywno-Ziemniaczaną. Do protestu przyłączyły się także inne organizacje rolnicze (m.in. Federacja Rolna), producenci trzody chlewnej, producenci zwierząt futerkowych. Protesty polegały na blokowaniu dróg krajowych.

Dwa miesiące temu rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej przeprowadzili kilka protestów ostrzegawczych. Następnie podjęto rozmowy z resortem rolnictwa. "Niestety prawie dwa miesiące rozmów nie przyniosły efektów" - poinformowała Unia w komunikacie przysłanym do PAP.

Niezadowolenie rolników - jak mówią - spowodowane jest niemożliwością sprzedaży polskich produktów m.in. do supermarketów, które zaopatrują się m.in. w warzywa w swoich krajach. Protestujący zwracali też uwagę, że sprowadzane warzywa są przepakowywane w polskie opakowania, tak by konsument był przekonany, że kupuje krajowy produkt. Zwracano także uwagę na problemy ze sprzedażą ziemniaków m.in. z powodu kontroli dot. ich jakości podczas, gdy ziemniaki sprowadzane z innych krajów nie są zupełnie kontrolowane.

Organizacje rolnicze m.in. z Pomorza Zachodniego wysuwają także inne postulaty m.in. chcą „wypłaty odszkodowań za wybite zwierzęta w 100 proc. dla wszystkich poszkodowanych przez ASF oraz wycofania z procedowania ustaw o zakazie hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego”.

W opinii rolniczego OPZZ głównym powodem środowych protestów "jest coraz gorsza sytuacja w rolnictwie".

Resort rolnictwa w komunikacie opublikowanym na swojej stronie napisał: "Otwartość Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na postulaty środowisk rolniczych nie jest deklaratywna o czym świadczy ilość odbywanych spotkań przez ministra Krzysztofa Jurgiela oraz pozostałych członków kierownictwa resortu. Wszystkie zgłaszane propozycje są bardzo szczegółowo analizowane, a zasadne są uwzględniane w propozycjach nowych uregulowań prawnych. Miejscem konstruktywnego dialogu o sprawach rolnictwa i polskiej wsi jest Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie, a nie ulica".

Rada została powołana na początku kwietnia 2016 roku. W jej skład wchodzą przedstawiciele ogólnopolskich organizacji branżowych sektora rolno-spożywczego, związków zawodowych rolników, organizacji rolniczych oraz przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak zapewnia resort, niezależnie rozmów w ramach Rady, minister oraz jego zastępcy odbywają liczne spotkania z przedstawicielami różnych związków zawodowych, grup i organizacji działających w rolnictwie. Ostatnio odbyły się spotkania z nowopowstałą Federacją Rolną. Wśród poruszanych tematów podnoszona była kwestia sytemu dystrybucji artykułów rolno-spożywczych, giełdy rolnej oraz zwalczania ASF i szkód łowieckich.

W ubiegłym miesiącu odbyły się rozmowy z przedstawicielami Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej, które dotyczyły propozycji m.in. przyznawania odszkodowań z powodu ASF. "Zostały one w większości wdrożone. Dotyczą możliwości pomniejszenia odszkodowania w zależności od wagi uchybień popełnionych przez posiadacza zwierzęcia" - zaznaczył resort.

Resort poinformował, że na rynku ziemniaków wprowadzono szereg ułatwień dotyczących ich eksportu. Polegają one m.in. na możliwości wysyłania ziemniaków bez konieczności ich badania, jeżeli pochodzą one z gospodarstwa uznanego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za miejsce produkcji wolne od bakteriozy pierścieniowej, ograniczone zostały koszty badań związanych z tą chorobą, a także odstąpienie od obowiązku plombowania środka transportu, którym wysyłane są z Polski ziemniaki.

Z drugiej strony minister polecił wzmocnienie działań kontrolnych sprowadzanych do Polski ziemniaków i innych warzyw.

Resort rolnictwa zamierza wprowadzić zmiany w prawie w zakresie przepisów dotyczących m.in. oznakowania kraju pochodzenia, kar za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej, jak również nazewnictwa mogącego wprowadzać obecnie w błąd konsumenta - napisano w komunikacie.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Konieczność ochrony środowiska wymaga zmniejszenia jego zanieczyszczenia przez o...

O tym, w jaki sposób Sesje Naukowe Instytutu Ochrony Roślin – PIB wpływają na po...

Coraz więcej firm zajmujących się przetwórstwem mleka decyduje się na wprowadzen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę