aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Resort rolnictwa przedstawił strategię zrównoważonego rozwoju wsi

10 maja 2018
Resort rolnictwa przedstawił strategię zrównoważonego rozwoju wsi

Stabilny ekonomicznie, społecznie i środowiskowo sektor rolno-spożywczy oraz zagospodarowanie obszarów wiejskich jako atrakcyjnego miejsca zamieszkania, pracy i rekreacji - to cel Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020, którą w czwartek zaprezentował resort rolnictwa.

Resort rolnictwa przygotował sektorową strategię zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa, która została dostosowana do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Uwzględnia ona nowe uwarunkowania społeczno-gospodarcze, przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE m.in. dot. wspólnej polityki rolnej po 2010 r. - poinformował na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Zaznaczył, że po przygotowaniu wszystkich dziewięciu strategii sektorowych przez inne resorty, będzie można zakończyć pracę nad Pakietem dla obszarów wiejskich, który będzie dokumentem wdrażającym projekty ministerstwa rolnictwa, jak m.in. platforma żywnościowa czy "Polska smakuje". Planowane zakończenie prac nad Pakietem - to koniec czerwca. Ale już obecnie prowadzone są prace nad niektórymi projektami - dodał.

W Strategii zidentyfikowano 19 trendów m.in. jest to zmiana uwarunkowań międzynarodowych, zmiany środowiskowe i klimatyczne, demograficzne i społeczne, postępująca koncentracja w produkcji i w handlu rolno-spożywczym, szybki rozwój technologii - wyliczał wiceminister.

Dokument ten wskazuje na kluczowe wyzwania. Do najważniejszych można zaliczyć wzrost dochodów w rolnictwie i konkurencyjność produkcji rolnej, zmniejszenie różnic w rozwoju poszczególnych regionów, zapewnienie zrównoważonego rozwoju rolnictwa, a także efektywne zarządzanie rozwojem wsi i rolnictwa.

Ponadto strategia wyznacza cztery kierunki interwencji. Są to: opłacalność produkcji, jakość życia i środowiska na obszarach wiejskich, pozarolnicze miejsca pracy i aktywne społeczeństwo, sprawna administracja rolna.

Zarudzki przypomniał, że wśród projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju 21 z nich znajduje się w gestii resortu rolnictwa i 63 projekty w innych resortach. Dlatego też tak istotne jest uaktualnianie. To pozwoli na najbardziej racjonalne wykorzystanie wszelkich, dostępnych środków pochodzących z różnych polityk. Wiceminister podkreślił, że rozwój rolnictwa nie jest więc tylko sprawą resortu rolnictwa, ale także innych resortów, a więc odpowiada za to cały rząd.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę