aaa_TSW_2023
CTR_2023

Robert Telus otwierał 63. edycję Europejskiej Giełdy Towarowej

13 października 2023
Robert Telus otwierał 63. edycję Europejskiej Giełdy Towarowej

Po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej 12-13 października 2023 r. odbywa się Europejska Giełda Towarowa. 

Gości wydarzenia zorganizowanego przez Izbę Zbożowo-Paszową powitał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

To dla mnie zaszczyt, że mogę otworzyć tak wielką imprezę handlową, która odbywa się w Warszawie, w Polsce – zwrócił się szef polskiego resortu rolnictwa do uczestników spotkania.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Minister zwrócił uwagę, że dwa lata pandemii COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie pokazały nam wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju, kontynentu i świata.

– Jako minister rolnictwa uważam, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze, obok bezpieczeństwa energetycznego i militarnego – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że jeżeli mówimy o bezpieczeństwie żywnościowym, to mamy na myśli rolnictwo, cały łańcuch żywnościowy, ale przede wszystkim – rolników.

– Bezpieczeństwo żywnościowe to również firmy przetwarzające, firmy handlujące, ci którzy w całym łańcuchu żywnościowym pozwalają na to, aby produkt dotarł od pola do stołu – stwierdził minister Robert Telus.

– Dziękuję wam za to, że to wy dostarczacie te produkty, aby ostatecznie klient miał żywność – podziękował minister przedsiębiorcom.

Minister poinformował ponadto o systematycznym wzroście polskiego eksportu rolno-spożywczego, którego wartość w ubiegłym roku wyniosła ponad 47 mld euro.

– Wynika to z faktu posiadania bardzo dobrego produktu, produktu polskiego, który ma coraz lepszą markę – podkreślił minister Robert Telus.

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że wstępne wyniki eksportu pozwalają na stwierdzenie, że ostateczne, tegoroczne wyniki będą jeszcze lepsze.

Destabilizacja rynku

– Wojna w Ukrainie spowodowała destabilizację rynku, sytuację do której wszyscy musimy się przystosować. Musimy wspólnie zbudować odpowiednie narzędzia, odpowiednie mechanizmy, aby działał korytarz solidarnościowy, a produkty rolne z Ukrainy dotarły tam, gdzie powinny dotrzeć – tam, gdzie docierały przed wojną – apelował polski minister.

Wspólnie damy radę

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił przy tym, że te narzędzia, te mechanizmy powinny być zbudowane z udziałem przedsiębiorców, uczestników dzisiejszego wydarzenia.

– Mam nadzieję, że wspólnie damy radę i sprawimy, aby te produkty z Ukrainy dotarły tam, gdzie ich w tej chwili brakuje – dodał minister.

Polskie inicjatywy

Szef resortu rolnictwa poinformował, że polski rząd cały czas podejmuje działania, aby pomóc Ukrainie. W ostatnim czasie zostały podpisane dokumenty w sprawie uruchomienia dwóch agroportów: w Gdańsku i w Świnoujściu.

Kraje przyfrontowe

Minister Robert Telus zwrócił jednocześnie uwagę, że trudna sytuacja w tym zakresie dotyczy nie tylko Polski, lecz także innych krajów przyfrontowych.

– Podjęliśmy wielkie działania na arenie Unii Europejskiej, aby przekonać Unię Europejską, że to co robimy, to jest budowanie „dla”, a nie „przeciw”. Budowanie korytarzy solidarnościowych jest dla Ukrainy, dla krajów przyfrontowych, ale także dla Unii Europejskiej – podkreślił minister Robert Telus.

– Przede wszystkim jest to dla przyszłości całego świata, aby właśnie produkty ukraińskie docierały do krajów afrykańskich, do krajów Azji Wschodniej – dodał minister i zaprosił do współpracy, do wspólnego budowania tych korytarzy, aby zapobiec destabilizacji na rynku.


oprac, e-mk na podst źródło i foto: MRiRW


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę