BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Robert Telus: Polska ziemia jest dla nas świętością

29 maja 2023
Robert Telus: Polska ziemia jest dla nas świętością

W Starej Błotnicy w powiecie białobrzeskim odbyły się dziś obchody Ogólnopolskiego Święta Niepodległościowego Ruchu Ludowego, którym uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz sekretarz stanu w MRiRW Anna Gembicka.

 

Działamy w interesie polskiego rolnika


Morawiecki, Telus,_Gębicka


– Nie ma silnej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa. Działamy w interesie polskiego rolnika – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę na zasługi działaczy ruchu ludowego w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że dzięki pracy u podstaw możliwa była obrona świeżej niepodległości po sowieckiej napaści w 1920 roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że tak jak do tej pory rząd będzie wspierał rolników i polska wieś. Tak samo jak było to w czasie suszy w roku 2018 i 2019, jak podczas pandemii czy wspierając zakup nawozów, albo dopłacając do zboża.

Polska ziemia dla nas jest świętością


Telus Robert Minister Rolnictwa


– To nie jest święto jakiejś jednej partii, to jest święto wszystkich tych, który walczyli o niepodległą Polskę, tych którzy synów polskiej wsi, którzy zawsze w sercu mają niepodległość i wolność. I dziś im oddajemy hołd. Dziś im oddajemy cześć – podkreślił minister Robert Telus.

– Dzięki naszym bohaterom narodowym, ale tu dziś szczególnie, dzięki naszym bohaterom chłopskim, tym którzy walczyli i byli z Ojczyzną w przekroju historii, i byli z Ojczyzną w każdym momencie, gdy ich potrzebowała. To polski chłop w każdym momencie był gotów oddać swoje zdrowie, a często swoje życie za naszą niepodległa Rzeczpospolitą – powiedział minister Robert Telus.

– Dla nas i dla wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę zawsze była ważna polska ziemia. I chcę powiedzieć w imieniu całego rządu, w imieniu swoim, że polska ziemia dla nas jest świętością i będziemy robić wszystko, żeby polska ziemia była w rękach polskich, żeby polska ziemia była obrabiana przez polskiego rolnika – zapewnił minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że dziś jest bardzo ważne święto w kościele katolickim – zesłanie Ducha Świętego, a to drugie święto to zasługa ruchów ludowych z roku 1904.

Szef resortu rolnictwa przypomniał także część odezwy wydanej w 1932 roku przez członków różnych partii chłopskich, którzy spotkali się na zjeździe zjednoczeniowym ruchów ludowych.

– Wszyscy chłopi, drobni rolnicy wszyscy ludowcy winni uroczyście obchodzić ten dzień jako widoczny znak walki o lepsze jutro, o byt drobnego rolnictwa, o panowanie prawa i sprawiedliwości. To są słowa napisane w 32 roku, ale jak bardzo aktualne – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Przewodniczący NSZZ RI Solidarność Tomasz Obszański przypomniał dokonania działaczy niepodległościowego ruchu chłopskiego, w tym historię powstania związku.


Obszański Tomasz NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ


Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszyła także degustacja specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.


oprac. red. ppr.pl na podst. źródło informacji i fot.: MRiRW


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę