BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Robert Telus: Staramy się szybko reagować

22 maja 2023
Robert Telus: Staramy się szybko reagować

Wsłuchujemy się w to, co mówią rolnicy i staramy się szybko reagować – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Szef resortu rolnictwa przebywał dziś z wizytą w Nowych Proboszczewicach koło Płocka, gdzie znajdują się magazyny Elewarru. Wraz z towarzyszącym mu prezesem Hubertem Grzegorczykiem zapoznawał się na miejscu z przebiegiem skupu zboża po ostatnich decyzjach rządu czytamy w naajnowszym komunikacie służby prasowe miniserstwa rolnictwa.

Decyzje Rady Ministrów

– Giełda MATIF jest wyznacznikiem cen zboża w Europie i te ceny niestety spadają. Od trzech lat nie były one tak niskie – stwierdził minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa przypomniał o podjętych ostatnio przez Radę Ministrów decyzjach dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża.

– Dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co w przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony sprzedanej w tym czasie pszenicy – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Szef resortu rolnictwa zwrócił także uwagę, że proponowane wcześniej stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Podkreślił przy tym, że zmienione zostały również zapisy, dzięki którym dopłaty przysługują do pierwszych trzystu hektarów, niezależnie od wielkości gospodarstwa. Takie samo rozwiązanie odnosi się do dopłat do zakupu nawozów.

Minister przypomniał ponadto o decyzjach dotyczących niskooprocentowanych kredytów.

Sprzedaż zboża

– Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest problem ze sprzedażą przez rolników – stwierdził minister.

– Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych – dodał szef resortu rolnictwa.

Mimo wszystko obserwowany jest wzrost ruchu w skupach. Jak poinformował minister Robert Telus, około 40 proc. zboża rolnicy już sprzedali. Według szacunków pozostało jeszcze około 2-2,5 mln ton zboża.

Minister po raz kolejny zachęcał rolników do upłynnienia swoich zapasów przed kolejnymi żniwami i zwracał uwagę, że około 550 zł do tony pszenicy jest rekordowo wysoka dopłatą.

Prezes Elewarru Huber Grzegorczyk poinformował, że firma nie przerywa skupu zbóż, a posiadane zboże już eksportuje za granicę. Przypomniał jednocześnie, że spółka modernizuje swoje magazyny i trwa ich rozbudowa w Braniewie.

Szybkie tempo wdrażania Konkretów dla polskiej wsi

– Staramy się reagować szybko. Dziś Prezydent RP podpisał już ustawy dotyczące: zwiększenia zwrotu stawki akcyzy zawartej w paliwie rolniczym do 2 zł oraz ułatwień w budowie silosów i magazynów – poinformował szef resortu rolnictwa.


oprac red. ppr.pl; na podst źródło i fot.: MRiRW


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę