aaa_TSW_2023
CTR_2023

Robert Telus: uporządkować sprawy i wygasić emocjonalne wypowiedzi

28 września 2023
Robert Telus: uporządkować sprawy i wygasić emocjonalne wypowiedzi

Polski Minister Rolnicta i Rozwoju Wsi, Robert Telus rozmawiał online z ukraińskim ministrem ds. rolnictwa Mykołą Solskim – To była dobra rozmowa, która pomoże uporządkować sprawy związane z ukraińskim zbożem i wygasić emocjonalne wypowiedzi – powiedział po spotkaniu szefo polskiego resortu rolnictwa. 

 

Bardzo się cieszę, że rozmawiamy i budujemy mechanizmy na przyszłość – dodał polski minister.

 

Stanowisko Polski

 

Nasze stanowisko jest niezmienne – zboże z Ukrainy nie może trafiać na rynek Polski i strona ukraińska to rozumie – poinformował minister Robert Telus.

 

Polski minister podkreślił, że apelował do strony ukraińskiej o to, aby rozmowy były owocne, na dobrym poziomie oraz o wycofanie bezpodstawnej skargi Ukrainy do WTO.

 

Minister Mykoła Solski zadeklarował, że będzie rozmawiał z Ministrem Gospodarki Ukrainy, aby przemyślał wycofanie wniosku do WTO – powiedział minister Robert Telus.

 

Szef polskiego resortu rolnictwa przywołał stwierdzenie ukraińskiego ministra, że niektóre wypowiedzi po stronie ukraińskiej były zbyt emocjonalne i że potrzebne jest uspokojenie sytuacji.

 

Musimy uspokoić sytuację i wypracować takie mechanizmy, które pozwolą skutecznie zapewnić, aby ukraińskie zboże trafiało do tych regionów, do których było wcześniej wysyłane i gdzie jest potrzebne, zamiast zasypywać nasz rynek – podkreślił polski minister.

 

Dodał przy tym, że Polska popiera pomysł unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego, aby Unia Europejska dopłacała do transportu zboża z Ukrainy.

 

Kontrole zboża poza Polską

 

Szef resortu rolnictwa poinformował, że na ostatniej prostej są rozmowy ze stroną litewską w sprawie przeniesienia kontroli zboża z polskiej granicy do portów litewskich.

 

– Minister Mykoła Solski zaproponował, aby taki sam mechanizm został zastosowany w przypadku portów niemieckich i teraz będziemy to rozważać – poinformował minister Robert Telus.

 

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wypracowywane mechanizmy muszą zapewnić jednocześnie, że tak kontrolowane zboże nie wróci na teren Polski.

 

Kwestia licencjonowania eksportu zboża z Ukrainy

 

Podczas rozmów z ministrem Solskim padła propozycja licencjonowania, którą Polska będzie analizować. Na razie nie ma jednak odpowiednich procedur. Najważniejsze, żeby obecnie zboże do Polski nie wpływało – poinformował minister Robert Telus.

 

Musimy odpowiednio zadbać o nasz interes i jeżeli zgodzimy się na jakieś mechanizmy, a chcielibyśmy, aby były to dobra mechanizmy, to muszą one być bezpieczne dla polskiego rolnika – podkreślił polski minister.

 

To Polska ma decydować – dodał minister Robert Telus.


oprac, e-mk na podst źródło: MRiRW-biuro prasowe


POWIĄZANE

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę