Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Robert Telus: " Żądamy przesunięcia terminu zakazu importu ukraińskiego zboża"

14 września 2023
Robert Telus: " Żądamy przesunięcia terminu zakazu importu ukraińskiego zboża"

Minister Robert Telus odwiedził dziś gospodarstwo ekologiczne we wsi Patok, w gminie Kałuszyn. – Pasja z jaką ten rolnik prowadzi swoje gospodarstwo pokazuje, jak ważne jest to, o co walczymy w Unii Europejskiej w obronie polskiego rynku rolnego – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

 

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że polski rząd będzie chronił polskich rolników i zadba o to, aby na polski rynek nie wjeżdżało zboże z Ukrainy. – Po raz kolejny podkreślam, że jesteśmy przygotowani do tego, aby podjąć odpowiednie decyzje. Nie wpuścimy po 15 września ukraińskiego zboża na polski rynek. To jest w interesie polskiego rolnika, to jest w interesie Polski.

 

Chcemy budować przyszłość Europy

 

– Wczorajsza uchwała Rady Ministrów mówi jasno, że żądamy od Komisji Europejskiej przedłużenia terminu po 15 września. Jeżeli Komisja nie przedłuży, to my wprowadzimy zakaz jednostronny. Mamy potwierdzenie ministra Węgier, że zrobi to samo, co Polska. Również Słowacja mówi, że zrobi to samo, co Polska. To pokazuje, że to jest bardzo ważna sprawa. To pokazuje, że chcemy budować przyszłość Europy – poinformował Robert Telus.

 

Minister zaznaczył, że działania, które podejmuje polski rząd nie są prowadzone przeciwko komuś.

 

– Nasze działania mają służyć nie tylko Polsce, ale również Unii Europejskiej. Budujemy solidarność europejską. Pracujemy nad rozwiązaniami, które przyczynią się do tego, że zboże będzie szybciej przejeżdżało przez polską granicę i będzie trafiało tam, gdzie jest potrzebne. To jest ważne dla bezpieczeństwa żywnościowego krajów, które tego zboża potrzebują.  Konieczne są regulacje w sprawach dotyczących eksportu zboża z Ukrainy – podkreślił minister.

 

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że z Ukrainy wyjeżdża obecnie tyle zboża co przed wojną, ale zostaje ono w Europie, zamiast trafiać do krajów Azji i Afryki.

 

Działania podejmowane przez Polskę

 

Minister przypomniał, że to Polska jako pierwsza podjęła działania i 15 kwietnia wprowadziła zakaz wwozu na teren naszego kraju ukraińskiego zboża. – To my otworzyliśmy oczy Unii Europejskiej na ten problem naszymi twardymi decyzjami. Dopiero później Komisja Europejska wdrożyła swoje rozwiązania i wprowadziła zakaz wjazdu zbóż na teren wszystkich krajów przyfrontowych – mówił minister Telus.

 

Żądamy przesunięcia terminu

 

Minister podkreślił, że Komisja Europejska nie przedstawiła żadnego merytorycznego argumentu, żeby nie przedłużać zakazu.

 

–  Nikt nie podał nam także żadnego argumentu, dlaczego jest to 15 września, dlaczego nie jest to dłużej. Dlatego żądamy od Komisji Europejskiej przesunięcia terminu zakazu importu ukraińskiego zboża przynajmniej do końca roku. Ale najlepiej do czasu uregulowania współpracy między Unią Europejska a Ukrainą w sprawach dotyczących produktów rolnych – poinformował minister Telus.


oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło i fot: MRiRW- biuro prasowe


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę