BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Rolnictwo na świcie

22 sierpnia 2023
Rolnictwo na świcie

GAIN składa się z raportów opracowanych przez amerykańskich oficerów i pracowników służb zagranicznych FAS (Foreign Agricultural Service) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pracujących na całym świecie. Zapewniają one informacje na temat rynku rolnego, wgląd i analizę interesującą eksporterów amerykańskiego rolnictwa. FAS generuje obecnie ponad 3000 raportów rocznie, począwszy od 1995 roku. 

Raporty przygotowywane są dla amerykańskich firm zajmujących się eksportem artykułów rolno-spożywczych z USA. Dane te mogą być przydatne również dla polskich podmiotów gospodarczych, które zajmują się międzynarodowym obrotem rodzimej produkcji rolnej.

Poniżej prezentujemy najważniejsze dane z ostatniego tygodnia.

Chiny: całoroczna produkcja zwierzęca i wyroby

Gospodarka Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) stoi w obliczu przeciwności do końca 2023 r., które powinny trwać do 2024 r., mimo że urzędnicy badają różne działania stymulacyjne. Przeciwne wiatry wpłyną na konsumpcję, produkcję i handel wieprzowiną i wołowiną. FAS China prognozuje, że import wołowiny spadnie w 2024 r. z powodu stałego popytu i prognozuje, że import wieprzowiny w 2024 r. pozostanie na stosunkowo stałym poziomie. Prognozuje się, że import żywego bydła w 2024 r. wzrośnie, ponieważ Mjanma uzyskała oficjalny dostęp do rynku w lipcu 2023 r.

Japonia: całoroczna produkcja zwierzęca i wyroby

FAS/Tokyo prognozuje spadek inwentarza bydła w 2024 r. w wyniku większego uboju krów mlecznych, wolniejszej produkcji cieląt i braku importu żywego bydła w 2023 i 2024 r. Produkcja wołowiny w 2024 r. również spadnie. Inflacja uderza w sprzedaż detaliczną wołowiny, chociaż konsumpcja w sektorze usług gastronomicznych poprzez zwiększenie liczby zagranicznych gości pomoże zniwelować tłumiący efekt inflacji. FAS/Tokio przewiduje, że wysokie ceny tuszy w Japonii i silny krajowy popyt detaliczny będą napędzać większą produkcję wieprzowiny. W przypadku niektórych gotowych produktów wieprzowych niedawne obniżenie ceł na mocy głównych umów o partnerstwie gospodarczym Japonii dodatkowo zachęca do importu.

Unia Europejska: rekord peletu drzewnego

W 2022 r. zużycie peletu drzewnego w UE osiągnęło nowy rekord 24,8 mln ton metrycznych (MMT), głównie ze względu na zwiększone wykorzystanie w gospodarstwach domowych. Oczekuje się, że w 2023 r. popyt w UE będzie dalej rósł do 25,6 mln ton, w oparciu o dalszą ekspansję rynków mieszkaniowych wspieraną przez zachęty państw członkowskich (PC) oraz wdrożenie trzeciej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (REDIII). W ciągu ostatnich dziesięciu lat popyt na pellet w UE znacznie przewyższał produkcję krajową, co zaowocowało wzrostem importu głównie ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi i Ukrainy. W 2022 r. import peletu drzewnego do UE wyniósł 5,89 mln ton o wartości 1,32 mld USD. Przyjęty przez UE zakaz importu pelletu drzewnego z Rosji od lata 2022 roku stworzył szansę dla transatlantyckiego handlu pelletem drzewnym.

Tajlandia: Cena ryżu — tygodniowo

Ceny eksportowe spadły o 1-2 procent, ponieważ baht tajlandzki osiągnął najniższy poziom od miesiąca.

Turcja: Owoce

Całkowita prognozowana produkcja wiśni w Türkiye w roku gospodarczym (MY) 2023/24 wynosi 900 000 ton metrycznych (MT), czyli o 8 procent więcej niż w roku 2022/2023, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe i glebowe. Na początku sierpnia 2023 r. eksport wiśni osiągnął 75 000 ton i jest na dobrej drodze do przekroczenia poprzedniego MY. Prognoza produkcji brzoskwiń i nektaryn na rok 2023/2024 wynosi 1 milion ton metrycznych (MMT), podobnie jak w roku 2022/23, ze względu na brak szkód spowodowanych mrozem i wystarczającą ilość opadów. Prognozuje się, że eksport owoców pestkowych wzrośnie równolegle z wyższą produkcją w MY 2023/24.

oprac, e-mk, ppr.pl, źródło:FAS


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę