aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo priorytetem w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego

15 lipca 2019
Rolnictwo priorytetem w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego

Copa i Cogeca pragną pogratulować p. Davidovi Sassoliemu wyboru na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz z radością przyjmują informację o zwiększonej liczbie miejsc w Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich z 46 do 48.

Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca, w ramach komentarza w sprawie wyboru nowego przewodniczącego PE powiedział, że „naszym zdaniem to dowód na to, że dla Parlamentu Europejskiego tematy, którymi zajmowano się w tej Komisji mają strategiczne znaczenie. Mamy nadzieję, że nowo wybrani posłowie będą współpracować, by europejskie rolnictwo było coraz bardziej konkurencyjne i zrównoważone. Z zadowoleniem przyjęliśmy także wiadomość, że znaczna liczba członków Komisji ma gruntowną wiedzę na temat rolnictwa - niektórzy z nich sami byli kiedyś rolnikami lub agronomami albo nabyli doświadczenia poprzez angażowanie się w działania związków zawodowych, działania polityczne lub osobiste.

Copa i Cogeca cieszą się również, że znaczna część członków COM AGRI z poprzedniej kadencji została wybrana ponownie, co pozwoli na kontynuacje prac, począwszy od decyzji dotyczących przyszłej WPR. W sprawie reformy WPR posłowie do PE muszą koniecznie korzystać z pracy swoich poprzedników, a opracowując własne propozycje wniosków, powinni opierać się na wynikach głosowania Komisji AGRI PE, które odbyło się w kwietniu 2019 r. W tym kontekście COM AGRI powinna być wiodącą komisją w opracowywaniu polityki rolnej oraz polityki rozwoju obszarów wiejskich, a także utrzymać swoją strategiczną odpowiedzialność. Należy wzmacniać rolę i odpowiedzialność Komisji, by w Parlamencie Europejskim usprawniać koordynację polityk UE, które mają wpływ na rolników i spółdzielnie rolnicze.

Ponadto wiele ważnych spraw dla rolnictwa będzie zależeć od tego, czy posłowie do PE umieli zdecydowanie zabrać głos przeciw niedawno zawartej dwustronnej umowie o wolnym handlu między UE a Mercosurem, która będzie brzemienna w skutkach dla całego sektora rolnego.

Ufamy, że ambicje przyszłego Parlamentu względem europejskiego rolnictwa pokażą siłę projektu, jakim jest Unia Europejska oraz jedności państw członkowskich.

Mamy również nadzieję kontynuować konstruktywną współpracę z innymi Komisjami, np. ds. handlu międzynarodowego, środowiska, zdrowia publicznego czy bezpieczeństwa żywności. Działania tych Komisji są niezbędne dla europejskiego sektora rolnego. Odgrywają one kluczową rolę w utrzymywaniu europejskich wysokich norm oraz promowaniu zrównoważonego łańcucha dostaw żywności. Co więcej, przyczyniają się one do chronienia europejskiego modelu produkcji rolnej w czasach, gdy na ten sektor wywierana jest ogromna presja.

Zachęcamy też, by wszyscy posłowie do PE zainteresowani priorytetami europejskiego sektora rolnego odwiedzali naszą stronę internetową poświęconą temu tematowi: www.wefarm4.eu.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę