Rolnictwo: spadek opłacalności produkcji zwierzęcej

6 listopada 2020
Rolnictwo: spadek opłacalności produkcji zwierzęcej

Jak podaje związek producentów trzody chlewnej "POLSUS" (za PKO BP), spadek przeciętnego poziomu cen podstawowych produktów rolnych (GUS) w trzecim kwartale 2020, sugeruje pogorszenie sytuacji gospodarstw w drugiej połowie 2020. Niemniej jednak, stabilizacja wartości skupu i nieznaczna poprawa oczekiwań producentów rolnych w zakresie opłacalności produkcji sugerują, że spadek ten nie będzie tak znaczący. Negatywnym czynnikiem dla sektora rolnego jest spadek popytu spowodowany pandemią COVID-19.
    
Przyczyną ogólnego pogorszenia koniunktury w rolnictwie są przede wszystkim gorsze notowania cen żywca (trzoda chlewna, drób)wywołane spadkiem zapotrzebowania w sektorze HoReCa oraz ograniczeniami w unijnym eksporcie wieprzowiny od września’20 w związku z wystąpieniem ASF w Niemczech. Utrzymanie ujemnej dynamiki cen ropy na światowych rynkach ogranicza wzrosty cen surowców oleistych oraz cen Z kolei wyższe ceny zbóż, w połączeniu z lepszymi zbiorami w kraju, wpływają na poprawę sytuacji w gospodarstwach prowadzących produkcję roślinną. Spadki cen ominęły producentów mleka – branża mleczarska stosunkowo łagodnie przeszła przez pierwszy etap pandemii COVID-19.
    
W kolejnych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie ujemnej dynamiki cen produktów rolnych, z uwagi na konsekwencje drugiej fali zachorowań w UE i związany z nią ponowny szeroki lockdown w sektorze HoReCa. Niemniej, odporność gospodarki na drugą falę COVID-19 może być większa. Pogorszenie sytuacji gospodarczej może skutkować dalszą obniżką popytu na niektóre produkty żywnościowe, w tym m.in. mięso czerwone. W kierunku spadku cen będą oddziaływać także negatywne efekty ASF w Niemczech, w warunkach odbudowy światowego pogłowia świń (Chiny). Możliwe jest natomiast utrzymanie wzrostów cen zbóż z uwagi na wysoki popyt wśród największych importerów ziarna (zabezpieczanie zapasów z uwagi na COVID-19), oraz większy import Chin, mimo ograniczającego efektu większych zbiorów zbóż na świecie.
    
Możliwe jest utrzymanie tendencji wzrostowej w sprzedaży zagranicznej produktów rolno-spożywczych. Osłabienie PLN wpływa pozytywnie na konkurencyjność polskiego eksportu.
    
Spadki cen paliw (taniejąca ropa) oraz nawozów będą łagodzić spadki opłacalności produkcji rolniczej.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa I etap kon...

30 grudnia 2020 roku ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków od rolników starając...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 3. i 4. ogniska w 2021 r. wyso...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę