aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rolnicy i spółdzielnie odetchnęli z ulgą

23 listopada 2023
Rolnicy i spółdzielnie odetchnęli z ulgą

Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – Rolnicy i spółdzielnie odetchnęli z ulgą po głosowaniu na posiedzeniu plenarnym

Wczoraj w Strasburgu posłowie do Parlamentu Europejskiego głosowali nad rozporządzeniem w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych 426 głosami za, 125 głosami przeciw i 74 wstrzymującymi się. Copa i Cogeca odnotowują znaczne ulepszenia pierwotnego wniosku, biorąc pod uwagę specyfikę i realia sektorów rolnictwa.

Wśród ulepszeń z zadowoleniem przyjmujemy znaczące złagodzenie sektora wina, za wykluczeniem przez eurodeputowanych celów ponownego użycia, wraz z wyjątkami dla sprzedawanych wyrobów spirytusowych z celów ponownego użycia, co pozwoli uniknąć arbitralnych i niewykonalnych celów dla tych sektorów. Niemniej jednak utrzymanie ograniczeń dotyczących projektowania opakowań, co miałoby negatywny wpływ na sektor wina, który opiera się na takich elementach, jak podwójne dno, które zwiększa wytrzymałość butelek w transporcie, pozostaje problematyczne.

W przypadku sektorów owoców i warzyw oraz HORECA posłowie do PE odrzucili także ograniczenia dotyczące opakowań jednorazowego użytku, chroniące nie tylko zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów, ale także rentowność handlową producentów. Ponieważ Copa i Cogeca konsekwentnie wyrażały obawy dotyczące tego przepisu, który nieuchronnie doprowadzi do zwiększenia marnotrawienia żywności, wynik ten jest bardzo pozytywnie przyjęty przez rolników i spółdzielnie rolnicze.

Wreszcie, mocno nagłośniona nowelizacja zabezpieczająca drewniane opakowania serów była dobrą wiadomością dla naszych producentów.

Copa i Cogeca wzywają teraz Radę do należytego uwzględnienia dzisiejszego głosowania w Strasburgu, aby niniejsze rozporządzenie przyczyniło się do powstania realistycznej, opartej na dowodach i przystępnej cenowo gospodarki o obiegu zamkniętym.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę