aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolniczy "Okrągły stół" z nocnym porozumieniem

30 marca 2023
Rolniczy "Okrągły stół" z nocnym porozumieniem

Aż 11 interwencyjnych działań na rynku zbóż, które będą wprowadzane w celem stabilizacji cen przedstawił wczoraj wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dwuetapowego, rolniczego "okrągłego stołu".  Szef resortu rolnictwa, na 29 marca 2023 roku zaprosił blisko 50 organizacji, związków i federacji reprezentujących rolników, którzy od dłuższego czasu prowadzą różnego rodzaju akcje protestacyjne, wyrażając tym samym swoje dramatyczne położenie wskutek niekontrolowanego napływu zbóż i artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Propozycje działań:

 1. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy.
 2. Wzmocnione zostają kontrole na granicy. Do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.
 3. 600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy.
 4. Dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników. Będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż i rzepaku.
 5. Będą dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich. Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie pomocy.
 6. Magazyny będą opróżnione przed żniwami poprzez zwiększenie eksportu m.in. na cele humanitarne do krajów Afryki. Proces skupu rozpocznie się najpóźniej 12 kwietnia 2023 r.
 7. Budowa silosów i magazynów będzie mogła odbywać się bez pozwoleń na budowę.
 8.  Będą dopłaty do budowy silosów zbożowych.
 9. Będą preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. Akcja kredytowa to 10 mld złotych.
 10. Będą pożyczki płynnościowe z KOWR dla podmiotów skupowych.
 11. Do końca maja 2023 r. nastąpi nowelizacja ustawy o biopaliwach

Wicepremier Henryk Kowalczyk jeszcze przed  obradami rolniczego "okrągłego stołu” stwierdzał - Apelowałem na początku żniw aby nie sprzedawać w sposób paniczny zboża. Rzeczywiście, najgorszym wyjściem byłoby wtedy paniczne sprzedawanie tego zboża. Niektórzy zrozumieli, że w październiku czy listopadzie ten apel obowiązuje. Więc jednak chyba się nie zrozumieliśmy. Jeśli ktoś źle zrozumiał, to bardzo przepraszam. Nie taka była moja intencja. Intencją było zaniechanie sprzedaży w sposób paniczny w okresie żniw. To rzeczywiście się spełniło. Natomiast od grudnia ceny zaczęły spadać w stosunku do tego co było przed żniwami i w okresie żniw".

I rzeczywiście, tak radykalnego spadku cen zbóż nie tylko w ostatnich latach, ale i chyba w ogóle nie było. Średnia ceny pszenicy konsumpcyjnej  spadła w okresie od 29.06.2022 do 27.03.2023 o 486,81 złotych, a w stosunku do 31.10 o 557,06 złotych. Pszenica paszowa spadła w tym okresie odpowiednio o 442,82 złote i 561,07 złotych. W przypadku innych zbóż różnice cenowe są mniejsze, ale też znaczące rzędu 300-500 złotych. Średnia cena rzepaku obniżyła się o 1195,91 zł w okresie 29.06.22-27.03.2023, a w stosunku do 31 października o 947,76 zł- podaje Alain Daniel Korona, były prezes ELEWARR, doradca ZZR KORONA.

Związkowcy natomiast, jeszcze przed wczorajszymi obradami stwierdzali, że oczekują konkretnych i zdecydowanych działań resortu, a Michał Kołodziejczak-lider AgroUnii zagroził, że w przypadku ich braku zostanie ogłoszony strajk okupacyjny w ministerstwie.

Od 13:00 do około gdziny 18 trwały obrady i po ich zakończeniu nic nie wskazywało na to, że jednak nastąpi radykalizacja nastrojów, pomimo że reprezentanci wsi nie do końca byli zadowoleni z konkluzji obrad.

- "Moje wrażenie jast takie, że spotkanie zakończyło się tym co zawsze, czyli nie ustaliliśmy żadnych konkretów, które wcześniej premier obiecywał- mówił Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI "SOLIDRNOŚĆ"-" Ja mówiłem o tarczy antykryzysowej na wzór tarczy antycovidowej,gdzie firmy dostały gigantyczne  pieniądze a rolnicy nie dostali nic i usłyszałem, że  takie wsparcie jest niemożliwe do zrealizowania. Nie ma żadnych efektów z których możemy być zadowoleni"- stwierdził szef NSZZ RI "SOLIDARNOŚĆ".

 

Tomasz Obszański_NSZZ RI "SOLIDARNOŚĆ"

 

Z kolei Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, po  wyrażał pozytywne opinie na temat propozycji ministra rolnictwa, a w szczególności podkreślał, że "uruchomienie przez ELEWARR od 12 kwietnia interwencyjnego skupu zbóż powinno trochę rozładować sytuację, ale to jest działanie doraźnie, bo żniwa mamy "za pasem" a w silosch zbożowych będzie potrzebne miejsce na skup zbóż z tegorocznych żniw".

 -"... mieszalnie pasz przerabiają miesięcznie 1 milion 200 tysięcy ton zbóż na pasze. Od trzech miesięcy, mieszalnie pasz nie kupują zboża na rynku. Takie mają zapasy, czyli zostało u nich przynajmniej 3 miliony 600 tysięcy ton ziarna..."-stwierdzał Władysław Serafin, Prezes Kółek Rolniczych.

Ostatecznie, druga tura rozmów zakończyła się w późnych godzinach nocnych podpisaniem porozumienia pomiędzy związkowcami jak i ministrem rolnictwa, którego pełną treść prezentujemy poniżej. 

"My przedstawiciele sektora rolno – spożywczego, rolnicy, producenci rolni, związki rolnicze, przetwórcy, firmy handlowe i eksporterzy, zgodnie i w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe Polski, a także stabilizację sytuacji na krajowym rynku rolnym wzywamy rząd do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz:

 1. Przywrócenia ceł oraz wprowadzenia kaucji na tranzyt i artykuły rolno – spożywcze z Ukrainy do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim.
 2. Wprowadzenia „Tarczy dla branży rolno-spożywczej” w wysokości co najmniej 10 miliardów złotych jako rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż, rzepaku i artykułów rolno – spożywczych wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę.
 3. Zdjęcia z polskiego rynku, do końca czerwca 2023 r., nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne.
 4. Wprowadzenie nowelizacji ustaw o biopaliwach wg załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych, w terminie do końca maja 2023 r. jako ważnego elementu stabilizacji dochodów rolniczych.
 5. Dokonania zmian w budżecie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023 – 2027 poprzez zwiększenie poziomu dofinansowania z budżetu krajowego do maksymalnego poziomu dopuszczalnego przez Komisję Europejską, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie KPS.
 6. Dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150 i 200 zł do jednej tony pszenicy, kukurydzy i rzepaku, w zależności od odległości od portów bałtyckich (Rząd RP wystąpi do KE o zgodę na udzielenie pomocy)
 7. Wprowadzenie do obrotu z Ukrainą jedynie paliw z dodatkiem biokomponentów krajowego pochodzenia tj. do oleju napędowego - 20%, do etyliny - 10%.
 8. Rozwoju infrastruktury transportowej, magazynowej, przeładunkowej.
 9. Zwiększenia przepustowości portów.
 10. Priorytetyzacji transportu i przeładunku zboża względem innych towarów.
 11. Otwarcia nowych rynku zbytu poprzez:
 • promocję polskiego zboża i produktów zbożowych,
 • realne wsparcie dyplomacji ekonomicznej,
 • efektywną współpracę służb dyplomatycznych – Ministerstwa Spraw Zagranicznych i agencji rządowych z sektorem handlowym,
 • sprawne uzgodnienia fitosanitarne – ujednolicenie sposobu działania poszczególnych placówek fitosanitarnych w Polsce"

 

 

informacja własna ppr.pl (Pierwszy Portal Rolny) fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę