aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja może stać się światowym liderem w eksporcie jęczmienia

25 czerwca 2024
Rosja może stać się światowym liderem w eksporcie jęczmienia

Według szacunków ekspertów w ciągu pierwszych 5 miesięcy 2024 roku Rosja dostarczyła na rynki zagraniczne ponad 3 mln ton jęczmienia, czyli 2,1 razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z danych Federalnego Centrum "Agroeksport" podległego Ministerstwu Rolnictwa.

"Eksport tego zboża w bieżącym sezonie charakteryzuje się rekordowym tempem, a w sezonie 2023/24 Rosja może po raz pierwszy zająć pierwsze miejsce na świecie wśród eksporterów jęczmienia" – czytamy w raporcie.

Według ośrodka ważnym wydarzeniem sezonu 2023/24 było wznowienie aktywnych zakupów rosyjskiego jęczmienia przez Arabię Saudyjską, która jest jednym z największych na świecie importerów zboża.

"W efekcie w okresie styczeń-maj 2024 r. kraj ten jest liderem wśród importerów rosyjskiego jęczmienia. Według centrum analitycznego Rusagrotrans w pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. do Arabii Saudyjskiej wyeksportowano 837,1 tys. ton jęczmienia. Również w pierwszej piątce krajów importujących znajdują się Iran (608 tys. ton), Chiny (376 tys. ton), Tunezja (266 tys. ton) i Algieria (182 tys. ton)", - czytamy w raporcie.

Poza tym w raportowanym okresie znacznie wzrósł eksport jęczmienia z Rosji do Omanu, a dostawy do Kuwejtu i Jordanii rozwijają się od drugiej połowy ubiegłego roku. W styczniu 2024 roku, po ponad dwuletniej przerwie, wznowiono sprzedaż jęczmienia do Kataru.

Eksport rosyjskiego jęczmienia do Chin wzrósł w tym roku 13-krotnie

Według Generalnej Administracji Celnej Chin w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wielkość dostaw rosyjskiego jęczmienia do Chin wzrosła 13,4-krotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniosła ponad 180 tys. ton, informuje Federalne Centrum "Agroeksport".

"Pod względem wartości dostawy zbóż w okresie styczeń-luty wzrosły 10,6-krotnie do 43 mln USD" – czytamy w raporcie.

Zwraca się też uwagę, że według szacunków Agroeksportu do 2030 r. roczny potencjał dostaw rosyjskiego jęczmienia do Chin może wynieść ok. 1 mln ton o wartości ponad 200 mln dolarów.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło upkinform


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę