CTR_80917

Rosja przedłuża embargo

22 lipca 2016
Rosja przedłuża embargo

Rosja potwierdziła przedłużenie do końca 2017 roku embarga na produkty rolno-spożywcze pochodzące z krajów zachodnich, w tym: UE, USA, Australii i Kanady. Możliwe jest jedynie złagodzenie restrykcji w przypadku Turcji.

Oficjalnie zakaz importu miał się zakończyć z dniem 31 sierpnia br. Nowy dekret przedłuża jego obowiązywanie. Pozostawiono bez zmian listę artykułów nim objętych, z zastrzeżeniem możliwości wprowadzenia zmian będącej w gestii rosyjskiego rządu.

Pierwsze embargo na import żywności z UE, USA, Kanady, Australii i Norwegii zostało wprowadzone w sierpniu 2014 roku w odpowiedzi na sankcje ekonomiczne zastosowane przez kraje zachodnie na Rosję po aneksji Krymu. Od tego czasu zakaz ten był dwukrotnie przedłużany. Później do listy krajów nim objętych dodano kolejne: Albanię, Czarnogórę, Islandię i Lichtenstein. UE zapowiedziała przedłużenie sankcji obowiązujących wobec Rosji na koleje sześć miesięcy, tj. do 31 stycznia 2017 roku. Zostały one po raz pierwszy zastosowane w 2014 roku i dotyczyły obszarów finansów, energetyki i obrony. Unia podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące warunków zniesienia obostrzeń–tj. pełnego wdrożenia porozumienia z Mińska w celu zakończenia  konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Pewne nadzieje na złagodzenie rosyjskich restrykcji może mieć natomiast Turcja. Rosja zastosowała sankcje wobec tego kraju na jesieni 2015 roku po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu na terytorium przy granicy turecko-syryjskiej. W odwecie Rosja wprowadziła embargo na import mięsa drobiowego i wybranych owoców i warzyw, co spowodowało straty dla tureckich eksporterów.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Około 50 wystawców z branży rolno-spożywczej, w tym producenci żywności ekologic...

3 listopada 2017 r. Marek Deutsch został powołany na stanowisko Zastępcy Prezesa...

Likwidacja banderol na winach usunie największą barierę w rozwoju branży winiars...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę