A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Rosyjskie Mleczarstwo boryka się ze wzrostem kosztów

24 września 2021
Rosyjskie Mleczarstwo boryka się ze wzrostem kosztów

Jak podaje rosyjskie stowarzyszenie mleczarskie Sojuzmoloko za swoim centrum analitycznym, wskaźnik kosztów operacyjnych produkcji mleka w lipcu 2021 r. wyniósł 104,8%. Tym samym w skali rocznej koszty produkcji wzrosły o 18,5%. Wzrost kosztów produkcji mleka związany jest z ciągłym wzrostem cen pasz, nawozów mineralnych i oleju napędowego, wzrostem taryf na energię elektryczną oraz utrzymywaniem się inflacji. W lipcu rosyjski wskaźnik cen mieszanek paszowych dla bydła wzrósł o 1,3%, do 19,5 tys. rubli/tonę osiągając rekordową wartość.

W porównaniu z początkiem 2017 r. koszty produkcji mleka w lipcu 2021 r. pozostały według wstępnych danych o 39,6% wyższe, a według zrewidowanych danych były wyższe o 33,2%.

Wszystkie wspomniane czynniki przyczyniły się do podniesienia kosztów produkcji mleka na nowy poziom, nie do zaakceptowania dla wielu gospodarstw, w związku z czym podejmowane są decyzje o zmniejszeniu pogłowia bydła i przeorientowaniu działalności np. na produkcję roślinną (w regiony, sprzyjające uprawie roślin). Wskazane zjawiska nie mają charakteru masowego, ale można je traktować jako sygnały rynku o pogorszeniu się kondycji ekonomicznej producentów mleka. Jest to widoczne już w niektórych regionach odpowiadających za znaczne wolumeny mleka tj. Krasnodar, Ałtaj i Krasnojarsk.

źródło: Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę