dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Rozkład rynku jaj w Wielkiej Brytanii

5 lutego 2018
Rozkład rynku jaj w Wielkiej Brytanii

Analiza struktury  sprzedaży jaj z różnych systemów chowu na rynku w Wielkiej Brytanii w 2016 r. pokazuje, że dzięki wieloletnim staraniom  brytyjskich producentów, udział jaj z chowu wolnowybiegowego w rynku  detalicznym zwiększył się w okresie dwunastu ostatnich lat z 32% do 57%. Natomiast w ujęciu całego rynku (dodatkowo wliczając przetwórstwo i usługi gastronomiczne) z 27% do 50%. Z uwagi na niską popularność jaj z chowu ściółkowego, pozostały procentowy udział w handlu  detalicznym należy do jaj klatkowych – 41%, a w ogólnym spojrzeniu na rynek – 48%.

Z  brytyjskich,  rządowych danych statystycznych ankietowanych w zakładach pakowania jaj wynika, że w trzecim kwartale  2017 r. do  zakładów pakujących zostało dostarczone 2,7  mld jaj w skorupkach (+4,8% r/r). Ilość jaj  pochodzących z  systemu klatkowego i popularnego na Wyspach „wolnego wybiegu” była na podobnym poziomie -1,3 mld sztuk. W skali trzech kwartałów 2017 niewielką przewagę miały jaja z „3”. Zaledwie 4% jaj pochodziło od kur utrzymywanych w chowie ściółkowym i ekologicznym.

W skali całego roku 2016 r. wielkości te były bardziej rozbieżne na korzyść jaj z numerem 3 –w całym 2016 roku dostarczono do zakładów pakowania 5,2 mld jaj klatkowych, czyli o 9% więcej niż jaj numerem „1” - łącznie 4,7 mld sztuk. Do przetwórstwa trafiło 1,7 mld jaj.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania jest europejskim  liderem „wolnego wybiegu”. Producenci z Wysp dostarczają ponad 40% wszystkich unijnych jaj kategorii „wolny wybieg” oznaczonych cyfrą 1.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Od 15 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przy...

Wiele musimy uczynić, żeby odbudować zaufanie do polskiej żywności - podkreślił ...

Chińscy eksporterzy wystawiający na największych targach świata są zaniepokojeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę