Targi_china_210519-750

Rozmowy polsko-fińskie

11 marca 2019
Rozmowy polsko-fińskie
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w piątek z ambasadorem Republiki Finlandii w Polsce Juhą Tapio Ottmanem.

Omówione zostały kwestie dotyczące żywności wysokiej jakości, nowej perspektywy finansowej, hodowli zwierząt futerkowych oraz perspektywy dalszej współpracy pomiędzy Polską i Finlandią.

Minister Jan K. Ardanowski podkreślił, iż współpraca polsko-fińska przebiega poprawnie, a regularne spotkania z przedstawicielami Finlandii odbywają się w Brukseli przed Radą Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).

Minister pogratulował Finlandii doskonałego wystąpienia w charakterze kraju partnerskiego podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych „Zielony Tydzień”, zauważając, że na bazie niewielkiej oferty produktów rolniczych, Finlandia zbudowała swój wizerunek producenta ekologicznego. Dzięki temu fińscy rolnicy czerpią znaczną część dochodów z produkcji ekologicznej. Pomimo nie najlepszych warunków klimatycznych Finlandia może być wzorem dla branży rolnictwa ekologicznego i stała się poważnym producentem żywności ekologicznej.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił również wart naśladowania fiński konsensus w odniesieniu do kwestii hodowli zwierząt futerkowych, wskazując, że w tym kraju udało się pogodzić interesy producentów zwierząt futerkowych z oczekiwaniami opinii publicznej.

W kwestii przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej minister zwrócił uwagę na konieczność utrzymania odpowiednio dużego budżetu rolnego w nowej perspektywie finansowej, bez którego bardzo trudno będzie sprostać dodatkowym wymaganiom stawianym przez Komisję Europejską. Dlatego Polska szuka sojuszników, którzy również popierają duży budżet na rolnictwo.

Ambasador Republiki Finlandii w Polsce wyraził zgodność co do konieczności utrzymania dużego budżetu rolnego. Niemniej jednak zaznaczył, że Finlandia jest w trudnej sytuacji, ponieważ wszystkie decyzje będą zapadać w najbliższych miesiącach, a przewodnictwo w Radzie UE, która Finlandia obejmuje w lipcu bieżącego roku zobowiązuje ją do bezstronnego kierowania pracami Rady.

W konkluzjach rozmów zidentyfikowane zostały obszary przyszłej współpracy polsko-fińskiej, które dotyczyć mogą wymiany wiedzy i dobrych praktyk w kontekście regulacji prawnych hodowli zwierząt futerkowych, produkcji ekologicznej oraz bezpieczeństwa żywności.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W minioną sobotę i niedzielę podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w ...

Rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł zdobyła reprezent...

Z dniem 15 czerwca 2019 r. rusza nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansoweg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę