CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rozmowy polsko-kazachskie

20 października 2016
Rozmowy polsko-kazachskie
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przyjął we wtorek ambasadora Kazachstanu w Polsce Ałtaja Abibułłajewa.

Rozmówcy wyrazili nadzieję, że podpisane w sierpniu br. porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa będzie impulsem do podejmowania wzajemnie korzystnych inicjatyw.

Szef polskiego resortu rolnictwa przekazał informacje o zainteresowaniu polskich przedsiębiorców współpracą biznesową, w tym inwestowaniem w kazachstańskim sektorze rolnym. Podkreślił jednocześnie konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tych inwestycji, w tym poprzez udzielenie gwarancji rządowych. W tym kontekście Ambasador A. Abibułłajew zwrócił uwagę, że obowiązuje umowa o wzajemnej ochronie inwestycji między Polską i Kazachstanem; odpowiednie umowy zostały też podpisane przez stronę kazachstańską z KUKE oraz BGK.

W opinii Ambasadora Kazachstanu, współpraca ze stroną polską mogłaby się odbywać głównie w obrębie trzech tematów: polityka promocji eksportu, model wsparcia rolnictwa oraz rozwiązania dotyczące własności ziemi rolnej. Ambasador przedstawił propozycję zorganizowania wizyty studyjnej kazachstańskich ekspertów, celem zapoznania się z polskimi doświadczeniami w ww. zakresie. Zaproponował ponadto rozważenie utworzenia polsko-kazachstańskiego funduszu rolnego, który miałby wspierać realizację wspólnych przedsięwzięć dotyczących sektora rolno-spożywczego.

Minister Jurgiel potwierdził gotowość strony polskiej, w tym instytutów badawczych, agencji i inspekcji rolniczych, do dzielenia się z partnerami kazachstańskimi wiedzą i doświadczeniami w obszarze rolnictwa. Odnosząc się do propozycji utworzenia polsko-kazachstańskiego funduszu rolnego, wyjaśnił, że decyzja w tej sprawie musiałby zostać podjęta na forum Rządu RP.

Ponadto, minister wyraził nadzieję na pilne uznanie przez stronę kazachstańską regionalizacji terytorium Polski w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń oraz rozwiązanie innych kwestii weterynaryjnych. Ambasador zauważył, że te sprawy są przedmiotem rozmów podczas trwającej obecnie wizyty kazachstańskich służb weterynaryjnych w Polsce.

Ambasador ponowił zaproszenie na organizowane w br. w Kazachstanie wydarzenia targowo-wystawiennicze. Minister poinformował, że w listopadowych targach World Food w Ałmaty planowany jest udział polskich firm sektora rolno-spożywczego w ramach misji gospodarczej organizowanej przez Agencję Rynku Rolnego.

MRiRW


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę