aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

RPA ogłasza 30%obniżki ceł na import drobiu

8 lutego 2024
RPA ogłasza 30%obniżki ceł na import drobiu

W dniu 26 stycznia 2024 r. Departament Handlu, Przemysłu i Konkurencji (DTIC) wraz z Administracją Handlu Międzynarodowego (ITAC) ogłosiły decyzję o wprowadzeniu 25-procentowego rabatu na kawałki z kością i 30-procentowego rabatu na kurczaka z importu bez kości - podał Global Agricultural Information Network(GAIN) w raporcie opublikowanym przez Foreign Agriculutural Servis (FAS) z U.S.Departament of Agriculture (USDA) 6 lutego 2023 r.

Decyzja ta jest następstwem ogłoszenia z października 2023 r., że ITAC rozważy rabaty, aby uniknąć niedoborów drobiu po tym, jak w kraju wystąpiła epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Rabaty będą przyznawane w formie rocznej kwoty, która będzie ważna przez 12 miesięcy i będzie uzależniona od potwierdzenia Departamentu Rolnictwa, Reformy Rolnej i Rozwoju Wsi (DALRRD), że obecna epidemia HPAI nadal ma wpływ na krajową produkcję i podaż . Ilość mięsa kwalifikująca się do rabatu nie może przekraczać podstawowej kwoty rocznej wynoszącej 172 000 ton metrycznych.

Przyczyna i geneza
W dniu 26 stycznia 2024 r. Departament Handlu, Przemysłu i Konkurencji wraz z Administracją Handlu Międzynarodowego ogłosił decyzję o wprowadzeniu rabatów na kawałki kurczaka bez kości i z kością. Decyzja zapewni 25-procentowy rabat na kawałki z kością i 30-procentowy rabat na kurczaka bez kości lub kurczaka z importu.
Decyzja ta została podjęta po wydaniu przez Ministra dyrektywy mającej na celu zbadanie możliwej tymczasowej zniżki celnej na importowane i jadalne podroby, świeże, schłodzone lub mrożone kurczaki po tym, jak kraj został dotknięty najgorszą wysoce zjadliwą grypą ptaków od 2017 r. (zaostrzenie walki w Republice Południowej Afryki wysoce zjadliwa grypa ptaków prowadzi do niedoboru jaj i ewentualnego programu szczepień), aby zapobiec niedoborom podaży i znacznemu wzrostowi cen.

Jak podają serwisy informacyjne, Stowarzyszenie Importerów i Eksporterów Mięsa (AMIE) z radością przyjęło decyzję ministra i nadmieniło, że decyzja ta pokazuje, że rząd dostrzega trudną sytuację biednych.

Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Drobiu (SAPA) twierdzi jednak, że nie ma racjonalnego argumentu za obniżką ceł, dodając, że w okresie świątecznym nie brakowało mięsa drobiowego i że łańcuch dostaw jest dobrze zaopatrzony.

Zebrane informacje wykazały, że Departament był zmotywowany do uniknięcia dalszej inflacji kosztów mięsa kurcząt i zmniejszenia ciężaru wydatków biednych gospodarstw domowych.

Koszt mięsa z kurczaka z kością w Republice Południowej Afryki wzrósł o 28 procent w ciągu ostatnich trzech lat, a raport wydany w zeszłym roku przez Komisję ds. Konkurencji odnotował obawy dotyczące możliwości osiągnięcia przez przemysł krajowy „antykonkurencyjnych cen”. zwłaszcza gdy są chronione przed międzynarodową konkurencją poprzez „wysoki poziom ochrony handlu”. (Patrz: raport Komisji ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki bada drób.) Republika Południowej Afryki nakłada obecnie cła na import drobiu od wszystkich głównych dostawców. W marcu 2020 r. Republika Południowej Afryki podniosła cła stosowane w ramach klauzuli najwyższego uprzywilejowania (KNU) na przywóz kurczaka z kością z 37% do 62% i z 12% do 42% na porcje bez kości. Ponadto Stany Zjednoczone, Brazylia, Polska, Irlandia, Dania i Hiszpania podlegają cłom antydumpingowym na mięso z kurczaka z kością.

Przydzielanie i proces rabatów

Rabaty będą przyznawane w formie rocznej kwoty, która będzie ważna przez 12 miesięcy i będzie uzależniona od potwierdzenia Departamentu Rolnictwa, Reformy Rolnej i Rozwoju Wsi (DALRRD), że obecna epidemia HPAI nadal ma wpływ na krajową produkcję i podaż .

Ilość mięsa kwalifikująca się do rabatu nie może przekraczać podstawowej kwoty rocznej wynoszącej 172 000 ton metrycznych lub ilości, która zostanie uznana za odpowiednią przez Ministrów DALRRD i DTIC.

Kwota zostanie podzielona na cztery równe części (tj. 43 tys. ton) w zależności od trajektorii ożywienia krajowego przemysłu drobiarskiego. Przydział zostanie podzielony pomiędzy importerów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji historycznej i importerów o ustalonej pozycji w stosunku 50/50, przy czym wszystkim wnioskodawcom zostanie przydzielona ta sama ilość minimalna, a dodatkowe ilości zostaną przydzielone przez ITAC wszystkim wnioskodawcom w oparciu o ich udział w rynku. Zezwolenie rabatowe będzie ważne przez okres trzech miesięcy od dnia realizacji lub przez okres ustalony przez ITAC.

Wydaje się, że kwartalny proces alokacji ściśle odzwierciedla proces dotyczący kontyngentów taryfowych, w ramach którego Stany Zjednoczone mogą wykorzystać określoną ilość opłaty drobiowej z kością objętej cłami antydumpingowymi. Nie jest jasne, w jaki sposób rabat taryfowy i rabat na cła w ramach kontyngentu taryfowego mogą na siebie oddziaływać oraz w jakim stopniu można oczekiwać zgodności między zachodzącymi procesami a otrzymaniem kontyngentu. FAS/Pretoria domaga się wyjaśnień w tej kwestii.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę