aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

RPA ogłasza 30%obniżki ceł na import drobiu

8 lutego 2024
RPA ogłasza 30%obniżki ceł na import drobiu

W dniu 26 stycznia 2024 r. Departament Handlu, Przemysłu i Konkurencji (DTIC) wraz z Administracją Handlu Międzynarodowego (ITAC) ogłosiły decyzję o wprowadzeniu 25-procentowego rabatu na kawałki z kością i 30-procentowego rabatu na kurczaka z importu bez kości - podał Global Agricultural Information Network(GAIN) w raporcie opublikowanym przez Foreign Agriculutural Servis (FAS) z U.S.Departament of Agriculture (USDA) 6 lutego 2023 r.

Decyzja ta jest następstwem ogłoszenia z października 2023 r., że ITAC rozważy rabaty, aby uniknąć niedoborów drobiu po tym, jak w kraju wystąpiła epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Rabaty będą przyznawane w formie rocznej kwoty, która będzie ważna przez 12 miesięcy i będzie uzależniona od potwierdzenia Departamentu Rolnictwa, Reformy Rolnej i Rozwoju Wsi (DALRRD), że obecna epidemia HPAI nadal ma wpływ na krajową produkcję i podaż . Ilość mięsa kwalifikująca się do rabatu nie może przekraczać podstawowej kwoty rocznej wynoszącej 172 000 ton metrycznych.

Przyczyna i geneza
W dniu 26 stycznia 2024 r. Departament Handlu, Przemysłu i Konkurencji wraz z Administracją Handlu Międzynarodowego ogłosił decyzję o wprowadzeniu rabatów na kawałki kurczaka bez kości i z kością. Decyzja zapewni 25-procentowy rabat na kawałki z kością i 30-procentowy rabat na kurczaka bez kości lub kurczaka z importu.
Decyzja ta została podjęta po wydaniu przez Ministra dyrektywy mającej na celu zbadanie możliwej tymczasowej zniżki celnej na importowane i jadalne podroby, świeże, schłodzone lub mrożone kurczaki po tym, jak kraj został dotknięty najgorszą wysoce zjadliwą grypą ptaków od 2017 r. (zaostrzenie walki w Republice Południowej Afryki wysoce zjadliwa grypa ptaków prowadzi do niedoboru jaj i ewentualnego programu szczepień), aby zapobiec niedoborom podaży i znacznemu wzrostowi cen.

Jak podają serwisy informacyjne, Stowarzyszenie Importerów i Eksporterów Mięsa (AMIE) z radością przyjęło decyzję ministra i nadmieniło, że decyzja ta pokazuje, że rząd dostrzega trudną sytuację biednych.

Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Drobiu (SAPA) twierdzi jednak, że nie ma racjonalnego argumentu za obniżką ceł, dodając, że w okresie świątecznym nie brakowało mięsa drobiowego i że łańcuch dostaw jest dobrze zaopatrzony.

Zebrane informacje wykazały, że Departament był zmotywowany do uniknięcia dalszej inflacji kosztów mięsa kurcząt i zmniejszenia ciężaru wydatków biednych gospodarstw domowych.

Koszt mięsa z kurczaka z kością w Republice Południowej Afryki wzrósł o 28 procent w ciągu ostatnich trzech lat, a raport wydany w zeszłym roku przez Komisję ds. Konkurencji odnotował obawy dotyczące możliwości osiągnięcia przez przemysł krajowy „antykonkurencyjnych cen”. zwłaszcza gdy są chronione przed międzynarodową konkurencją poprzez „wysoki poziom ochrony handlu”. (Patrz: raport Komisji ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki bada drób.) Republika Południowej Afryki nakłada obecnie cła na import drobiu od wszystkich głównych dostawców. W marcu 2020 r. Republika Południowej Afryki podniosła cła stosowane w ramach klauzuli najwyższego uprzywilejowania (KNU) na przywóz kurczaka z kością z 37% do 62% i z 12% do 42% na porcje bez kości. Ponadto Stany Zjednoczone, Brazylia, Polska, Irlandia, Dania i Hiszpania podlegają cłom antydumpingowym na mięso z kurczaka z kością.

Przydzielanie i proces rabatów

Rabaty będą przyznawane w formie rocznej kwoty, która będzie ważna przez 12 miesięcy i będzie uzależniona od potwierdzenia Departamentu Rolnictwa, Reformy Rolnej i Rozwoju Wsi (DALRRD), że obecna epidemia HPAI nadal ma wpływ na krajową produkcję i podaż .

Ilość mięsa kwalifikująca się do rabatu nie może przekraczać podstawowej kwoty rocznej wynoszącej 172 000 ton metrycznych lub ilości, która zostanie uznana za odpowiednią przez Ministrów DALRRD i DTIC.

Kwota zostanie podzielona na cztery równe części (tj. 43 tys. ton) w zależności od trajektorii ożywienia krajowego przemysłu drobiarskiego. Przydział zostanie podzielony pomiędzy importerów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji historycznej i importerów o ustalonej pozycji w stosunku 50/50, przy czym wszystkim wnioskodawcom zostanie przydzielona ta sama ilość minimalna, a dodatkowe ilości zostaną przydzielone przez ITAC wszystkim wnioskodawcom w oparciu o ich udział w rynku. Zezwolenie rabatowe będzie ważne przez okres trzech miesięcy od dnia realizacji lub przez okres ustalony przez ITAC.

Wydaje się, że kwartalny proces alokacji ściśle odzwierciedla proces dotyczący kontyngentów taryfowych, w ramach którego Stany Zjednoczone mogą wykorzystać określoną ilość opłaty drobiowej z kością objętej cłami antydumpingowymi. Nie jest jasne, w jaki sposób rabat taryfowy i rabat na cła w ramach kontyngentu taryfowego mogą na siebie oddziaływać oraz w jakim stopniu można oczekiwać zgodności między zachodzącymi procesami a otrzymaniem kontyngentu. FAS/Pretoria domaga się wyjaśnień w tej kwestii.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę