RPA podwyższa cła na import drobiu

19 marca 2020
RPA podwyższa cła na import drobiu

Republika Południowej Afryki podniosła cła na import mięsa drobiowego. Stawki na przywóz do RPA mięsa z  kością wzrosły do 62 proc. z 37 proc. Stawki na import mięsa bez kości poszły w górę do 42 proc., poprzednio wynosiły 12 proc.

Nowe cła wprowadzone przez RPA nie będą obowiązywały wszystkich dostawców.  Wyłączone zostaną kraje afrykańskie należące do Południowoafrykańskiej Wspólnoty na rzecz Rozwoju oraz – co ważniejsze z polskiego punktu widzenia  – kraje należące do Unii Europejskiej.

Państwa unijne korzystają z  przywilejów związanych z podpisaną umową o wolnym handlu. Nowe cła – mimo, że szokując o wysokie – są  rozwiązaniem kompromisowym. Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Drobiarskie żądało wprowadzenia ceł w wysokości 82 proc.

Wprowadzone stawki celne uderzą przede wszystkim w USA oraz Brazylię. Stany  Zjednoczone już zapowiadają działania odwetowe. Mogą, na przykład, zablokować większość wartego 2,4 mld  dolarów  eksportu  z RPA do USA.  Możliwe, więc, że nowe cła nie przetrwają długo i RPA ugnie się pod  naciskiem Amerykanów.
Polska nie może obecnie eksportować mięsa drobiowego do Republiki Południowej  Afryki ze względu na obecność w naszym kraju grypy ptaków. Przed pojawieniem się HPAI byliśmy  największym europejskim dostawcą mięsa drobiowego do RPA. Nasze dostawy wynosiły około 4 –5 tys. ton  miesięcznie. Obecnie nasze miejsce na rynku RPA zajmują Irlandczycy, Duńczycy, Hiszpanie oraz Brytyjczycy.

Republika Południowej Afryki zaimportowała około 472 tys. ton mięsa drobiowego w 2018 roku (w tym 19 proc. MOM).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W dniu 15 lipca 2020 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu przystępuje do ...

Zakup paneli fotowoltaicznych wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę