RPA podwyższa cła na import drobiu

19 marca 2020
RPA podwyższa cła na import drobiu

Republika Południowej Afryki podniosła cła na import mięsa drobiowego. Stawki na przywóz do RPA mięsa z  kością wzrosły do 62 proc. z 37 proc. Stawki na import mięsa bez kości poszły w górę do 42 proc., poprzednio wynosiły 12 proc.

Nowe cła wprowadzone przez RPA nie będą obowiązywały wszystkich dostawców.  Wyłączone zostaną kraje afrykańskie należące do Południowoafrykańskiej Wspólnoty na rzecz Rozwoju oraz – co ważniejsze z polskiego punktu widzenia  – kraje należące do Unii Europejskiej.

Państwa unijne korzystają z  przywilejów związanych z podpisaną umową o wolnym handlu. Nowe cła – mimo, że szokując o wysokie – są  rozwiązaniem kompromisowym. Południowoafrykańskie Stowarzyszenie Drobiarskie żądało wprowadzenia ceł w wysokości 82 proc.

Wprowadzone stawki celne uderzą przede wszystkim w USA oraz Brazylię. Stany  Zjednoczone już zapowiadają działania odwetowe. Mogą, na przykład, zablokować większość wartego 2,4 mld  dolarów  eksportu  z RPA do USA.  Możliwe, więc, że nowe cła nie przetrwają długo i RPA ugnie się pod  naciskiem Amerykanów.
Polska nie może obecnie eksportować mięsa drobiowego do Republiki Południowej  Afryki ze względu na obecność w naszym kraju grypy ptaków. Przed pojawieniem się HPAI byliśmy  największym europejskim dostawcą mięsa drobiowego do RPA. Nasze dostawy wynosiły około 4 –5 tys. ton  miesięcznie. Obecnie nasze miejsce na rynku RPA zajmują Irlandczycy, Duńczycy, Hiszpanie oraz Brytyjczycy.

Republika Południowej Afryki zaimportowała około 472 tys. ton mięsa drobiowego w 2018 roku (w tym 19 proc. MOM).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W Republice Południowej Afryki znów rozgorzała dyskusja na temat mięsa pochodząc...

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin pracownicy Oddziału Centralnego La...

12 maja 2022 r., w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Teresy i Seweryna...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę