Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Ruszyły inwestycje FEERUM w Tanzanii

25 kwietnia 2018
Ruszyły inwestycje FEERUM w Tanzanii

Firma FEERUM S.A., wiodący producent kompleksowych elewatorów zbożowych w Polsce działający także na rynkach eksportowych, rozpoczęła inwestycje w Tanzanii. 21 kwietnia w obecności premiera, ministra i wiceminister rolnictwa Tanzanii oraz przedstawiciela Światowego Programu Żywnościowego nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego na placu budowy w Dodomie. Polska spółka wybuduje łącznie pięć kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz zrewitalizuje już istniejące magazyny.

 

Umowa pomiędzy FEERUM a National Food Reserve Agency (NFRA) została podpisana pod koniec grudnia 2016 roku. Jej łączna wartość to 33,14 mln USD. Proces ratyfikacji, prowadzony przez Rządy Zjednoczonej Republiki Tanzanii oraz Rzeczypospolitej Polski, został zakończony w listopadzie 2017 roku.

 

Ruszamy z pierwszą inwestycją na kontynencie afrykańskim. To historyczny moment dla FEERUM. Nasze doświadczenie, technologia jaką dysponujemy i odpowiednie zaplecze produkcyjne umożliwiają realizowanie ambitnych planów rozwojowych również na tak odległych rynkach – poinformował prezes zarządu FEERUM Daniel Janusz.

 

Przedmiotem umowy jest wykonanie 51 projektów silosów zbożowych o łącznej pojemności
191 tys. m
3 i 5 magazynów płaskich, wyprodukowanie ich, transport do Tanzanii, montaż i uruchomienie. FEERUM w ramach umowy zapewni serwis gwarancyjny oraz przeprowadzi szkolenie personelu NFRA w zakresie obsługi silosów. Polska spółka wybuduje również dodatkowe obiekty magazynowe oraz zrewitalizuje istniejące magazyny w Tanzanii należące do NFRA.

 

Budowa silosów i obiektów magazynowych ma zwiększyć jakość procesu przechowywania ziarna - głównie kukurydzy, a w dalszej perspektywie może poprawić wydajność sektora rolniczego w Tanzanii.

 

Po ratyfikacji umowy uruchomiliśmy transport do Tanzanii niezbędnego sprzętu budowlanego i wyposażenia placów budowy. Maszyny, urządzenia, narzędzia i inne niezbędne wyposażenie zostało wysłane z Chojnowa do Tanzanii zapakowane w ponad 150 kontenerów. Na miejscu jest już duża część sprzętu oraz nasze ekipy montażowe. Budowy w pięciu różnych miejscach Tanzanii ruszyły pełna parą – mówi Daniel Janusz.

 

 

 

Finansowanie projektu pochodzi w całości z kredytu udzielonego przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz Rządu Zjednoczonej Republiki. Płatności będą przesyłane według ustalonego harmonogramu.

 

Na potrzeby projektu spółka FEERUM zarejestrowała oddział w Tanzanii, który jest odpowiedzialny za realizację umowy. Wykonane zostały projekty kompleksów magazynowo – suszarniczych dla wszystkich lokalizacji uwzględniające tamtejsze warunki sejsmiczne i geologiczne. Nawiązano też współpracę z lokalnymi firmami budowlanymi oraz biurami projektowymi.

 

Umowa ma zostać zrealizowana w ciągu 18 miesięcy od momentu uzyskania niezbędnych zgód i zezwoleń. Zgodnie z założonym harmonogramem, pierwszych pięć silosów ma być gotowe już w trzecim kwartale 2018 roku.

 

Tanzania

 

Gospodarka tego wschodnioafrykańskiego kraju w dużym stopniu opiera się na rolnictwie, które stanowi 24,5% wartości PKB kraju, 85% eksportu oraz zapewnia pracę połowie zatrudnionych pracowników. Grunty orne zajmują 15,2% powierzchni kraju, z czego 2,4% z nich przeznaczone jest pod uprawy stałe. Największy udział w zbiorach przynosi m.in. kukurydza, maniok, bataty, fasola, ryż i proso. Tanzania jest jednocześnie jednym z najbiedniejszych krajów świata. Globalny Raport Głodu z 2013 roku był dla tego kraju jednym z najgorszych w całej Wspólnocie Wschodnioafrykańskiej. W ostatnich latach Tanzania poczyniła niewielkie postępy w kierunku zmniejszenia skrajnego głodu i niedożywienia, a niska wydajność sektora rolniczego wynika głównie z niedostatecznych inwestycji infrastrukturalnych, ograniczonego dostępu do środków produkcji rolnej oraz kredytów i dużego uzależnienia od warunków pogodowych (źródło: www.wikipedia.org/wiki/Tanzania).

 


 

 

Więcej informacji o FEERUM S.A.

 

FEERUM jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych, takich jak m.in. zboża, rośliny strączkowe i oleiste i inne. Spółka oferuje w pełni kompleksowe rozwiązania – od analizy potrzeb klienta, poprzez propozycję rozwiązań technologicznych, produkcję urządzeń, aż po uruchomienie obiektu i oddanie go do eksploatacji oraz usługi posprzedażowe, serwis i dostarczanie komponentów do urządzeń. Głównymi produktami FEERUM są suszarnie i silosy wraz z oprzyrządowaniem (m.in. rozwiązania do transportu pionowego i poziomego, czyszczalnie oraz mieszalnie pasz).

 

Głównymi klientami FEERUM są gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 100 ha, firmy skupujące zboże oraz zakłady przemysłowe m.in.: zakłady tłuszczowe, młyny, zakłady produkujące pasze oraz sektor biopaliw. Kluczowym rynkiem zbytu dla produktów FEERUM jest rynek polski, który odpowiadał za 74% przychodów ze sprzedaży w 2016 r.

 

FEERUM posiada nowoczesny zakład zlokalizowany w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE) produkujący podzespoły i elementy do elewatorów, zapewniające wysoką precyzję wykonania i jakość wyrobów. Zakład wyposażony jest w maszyny i urządzenia do obróbki blach spełniający najwyższe światowe normy techniczne, produkcyjne i jakościowe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i technologiom. Spółka prowadzi również własną działalność badawczo-rozwojową, dzięki której do tej pory wprowadziła szereg ulepszeń i modernizacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych do budowy elewatorów. Spółka przeprowadziła w kwietniu 2013 roku ofertę publiczną, a 10 maja 2013 roku miał miejsce debiut Spółki na rynku głównym GPW.

 

Więcej informacji na www.feerum.plBiuro prasowe FEERUM S.A.


POWIĄZANE

W dniu 22 lipca br. Komisja Europejska ogłosiła komunikat do Parlamentu Europejs...

Ponad milion złotych – tyle wyniosła pula środków przeznaczona na nagrody dla ho...

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje w terminie 01.06.2020 – 31.10.20...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę