Biometan
a_bio-expo_ptak_750

Rynek pracy coraz bardziej rozgrzany

19 lipca 2016
Rynek pracy coraz bardziej rozgrzany

Według najnowszych danych GUS, w czerwcu firmy przyjęły 19 tys. nowych pracowników, w efekcie zatrudniają one już 5 mln 753 tys. osób, po raz kolejny poprawiając wieloletni rekord.

 

Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 3,1 proc., co w wymiarze realnym oznacza wzrost o 175 tys. osób. Wyższy, sięgający 178 - 200 tys. osób wzrost notowano w ostatnich latach jedynie w pierwszej połowie 2011 r., w szczytowej fazie przełamywania pokryzysowego spowolnienia gospodarczego, gdy PKB zwiększał się w tempie 4,1-4,7 proc. Wówczas chodziło raczej o odbudowanie stanu zatrudnienia, który w 2009 r. zmniejszył się o około 140 tys. osób, sięgając w najgorszym momencie 5 mln 255 tys. pracowników. Obecny wzrost wskazuje na przyspieszenie dynamiki wzrostu gospodarczego. Pozytywne tendencje, utrzymujące się w tym zakresie niemal nieprzerwanie już od ponad trzech lat, świadczą o solidnych i trwałych podstawach poprawy sytuacji w gospodarce.

 

Zwiększanie zatrudnienia i wzrost płac stanowią zresztą jeden z istotnych czynników rozwoju gospodarki, amortyzując niekorzystny wpływ obserwowanego od kilku miesięcy spowolnienia dynamiki inwestycji. Rosnący popyt konsumpcyjny powinien przełożyć się również na tendencję do zwiększania mocy produkcyjnych w firmach. Dynamika przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach od trzech miesięcy utrzymuje się na poziomie powyżej 4 proc. Poprzednio z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na przełomie lat 2011-2012. W czerwcu średnia płaca brutto wyniosła 4252,2 zł i wzrosła w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 5,3 proc. W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu deflacji, oznacza to wzrost o 6,1 proc. i utrzymanie dynamiki wzrostu realnego funduszu płac na poziomie zbliżonym do 9 proc.

 


O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER / Biuro prasowe GB


POWIĄZANE

To już druga rocznica współpracy znanej sieci restauracji Salad Story i Foodsi, ...

Stabilny czynsz dzierżawny nawet przez 30 lat – często wyższy niż możliwości zar...

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zadeklarowała, że nie będzie dążyła do zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę