aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rząd Kazachstanu chce wiarygodnych danych sektora rolnego

18 października 2023
Rząd Kazachstanu chce wiarygodnych danych sektora rolnego

Zgodnie z instrukcjami głowy państwa, w 2025 roku Kazachstan przeprowadzi pełny spis przedsiębiorstw rolnych, chłopów, rolników, osobistych działek pomocniczych w miastach i wsiach, a także spółdzielni ogrodniczych i daczy. Poinformowała o tym służba prasowa premiera Republiki Kazachstanu.

"Musimy uzyskać pełny i obiektywny obraz stanu rolnictwa. Bez rzetelnych danych bardzo trudno jest jakościowo zaplanować rozwój branży. Już teraz konieczne jest uruchomienie wszystkich niezbędnych procedur i zidentyfikowanie błędów i niedociągnięć w pracach, aby w 2025 r. przeprowadzić spis powszechny wysokiej jakości" – powiedział wicepremier Serik Zhumangarin.

Zgodnie z zaleceniami FAO ONZ dotyczącymi jakości i obiektywności informacji statystycznych o stanie sektora rolnego, spisy rolne w krajach przeprowadzane są co 5-10 lat. W Kazachstanie pierwszy spis powszechny odbył się w latach 2006-2007.

Datą rozliczeniową inwentaryzacji (jednoczesną datą spisu lub liczenia) jest 1 sierpnia, obsiane powierzchnie zostaną określone z uwzględnieniem powierzchni przeznaczonych na zbiory w 2025 roku.

W spisie planuje się wykorzystanie danych administracyjnych IS "Identyfikacja zwierząt gospodarskich", dla gruntów - Jednolity Kataster Nieruchomości Państwowych (EGKN), dla maszyn rolniczych - IS "Państwowy Rejestr Maszyn Rolniczych" (SRST), dla dotacji - IS "Jednolity Państwowy System Informacyjny dla Dotacji" (EGISS).

Po spotkaniu polecono powołanie specjalnej komisji republikańskiej pod przewodnictwem wicepremiera, która miałaby koordynować działania centralnych i lokalnych organów wykonawczych oraz rozwiązywać wszelkie pojawiające się kwestie związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem narodowego spisu rolnego. Podobne komisje powstaną w regionach. Organem roboczym komisji było Biuro Statystyki Narodowej.

oprac, e-mk ppr.plna podst źródło- АГРОНОВОСТИ


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę