BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Rzecznik Izby Weterynaryjnej: konieczne jest wzmocnienie nadzoru weterynaryjnego

1 lutego 2019
Rzecznik Izby Weterynaryjnej: konieczne jest wzmocnienie nadzoru weterynaryjnego

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna uważa, że jeżeli nie zapadną decyzje polityczne polegające na zaostrzeniu przepisów i nie nastąpi wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej, to sytuacje dot. nielegalnego uboju mogą się powtarzać - powiedział rzecznik Izby Witold Katner.

Rzecznik odniósł się do reportażu wyemitowanego w telewizji TVN pokazującego nielegalny ubój chorych krów w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

W oświadczeniu przysłanym w czwartek do PAP, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wyraziła "zdecydowany sprzeciw wobec praktyk pokazanych w reportażu telewizyjnym" i jednocześnie wyraziła oczekiwanie na "surowe ukaranie" winnych tak, aby podobne sytuacje nigdy więcej się nie powtórzyły.

Zdaniem rzecznika, sytuacja w powiatowym inspektoracie w Ostrowi Mazowieckiej obrazuje jak wygląda typowa sytuacja w całej Inspekcji. "Tam pracuje jeden lekarz; jak ten inspektorat ma wykonywać podstawowe zadania, a do tego dodatkowo obowiązki związane ze zwalczaniem ASF, kontroli bioasekuracyjne i inne ? - zastanawiał się Katner.

"Jeżeli nie nastąpią decyzje polityczne związane z tym, że Inspekcja dostanie więcej pieniędzy i etatów, to będziemy się +kręcić w zaklętym kręgu+ niemocy" - stwierdził rzecznik.

Przypominał, że podczas prac nad ustawą budżetową Platforma Obywatelska wnioskowała o zwiększenie środków dla Inspekcji Weterynaryjnej o 200 mln zł, ale propozycja ta nie zyskała aprobaty. Natomiast z ustaleń związku zawodowego weterynarzy z resortem rolnictwa wynika, że Inspekcja ma być zasilona w tym roku 40 mln zł i tą samą kwotą przez kolejne trzy lata.

Katner przypomniał, że W 2018 r. resort rolnictwa zwiększył o ok. 40 etatów kadry Inspekcji Weterynaryjnej na walkę z ASF na ścianie wschodniej, ale podwyżki wynagrodzeń nie było. Natomiast w ustawie budżetowej na ten roku przewidziany jest wzrost płac dla pracowników Inspekcji o wskaźnik inflacji tj. o 2,3 proc.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna w przysłanym oświadczeniu zwraca uwagę, że "Inspekcja Weterynaryjna znajduje się w poważnym kryzysie. Z pracy odchodzą wykształceni specjaliści, którzy w sektorze prywatnym mogą liczyć na dużo wyższe pensje". Płace w Inspektoracie są na poziomie 2,5-3 tys. zł brutto.

Izba podkreśla ponadto, że konieczna jest zmiana przepisów tak, by zaostrzyć działania nadzoru weterynaryjnego. Chodzi m.in. o przywrócenie świadectw zdrowia na każdym etapie transportu wszystkich zwierząt rzeźnych i produktów pochodzenia zwierzęcego, przywrócenie bezpośredniego i stałego nadzoru weterynaryjnego nad targowiskami, zlikwidowanie obwoźnego skupu zwierząt, ograniczenie uboju na użytek własny w gospodarstwach.

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zapytany w czwartek o sytuację w Inspekcji Weterynaryjnej przyznał, że "jest zbyt mało lekarzy w Inspekcji". Jak mówił wiąże się to m.in. z finansowaniem. Rynek pracy dla lekarzy weterynarii jest dość obszerny a wynagrodzenia w sektorze prywatnym - lepsze - skomentował. Poinformował jednocześnie, że w tym roku są zapowiedziane podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Inspekcji.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę