CTR_80917

Samorząd rolniczy przeciwny ograniczeniu dopłat do uprawy roślin strączkowych warzywnych

9 marca 2017
Samorząd rolniczy przeciwny ograniczeniu dopłat do uprawy roślin strączkowych warzywnych

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekty rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniających rozporządzenia w sprawie:

 - szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu;

- szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego,

Zarząd KRIR w dniu 21 lutego 2017 r. przekazał opinię, iż zmiany zawarte w projektach rozporządzeń wynikają z przyjętej przez Sejm RP nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Zwrócono uwagę, że w trakcie konsultacji społecznych samorząd rolniczy wyraził negatywną opinię do proponowanych zmian w zakresie podziału roślin strączkowych na dwa podsektory tj. roślin strączkowych na ziarno oraz roślin pastewnych i podtrzymuje to stanowisko.

Ograniczenie dopłat do uprawy roślin strączkowych warzywnych, takich jak fasola i groch cukrowy, czy łuskowy będzie szczególnie dotkliwe dla rolników z województw południowych.

Dla wielu rolników znaczną trudnością będzie również wykazanie właściwego przeznaczenia roślin strączkowych. Małe gospodarstwa, które nie prowadzą sprzedaży udokumentowanej fakturami, będą musiały prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, co jest dodatkową uciążliwą biurokracją. Zdaniem izb rolniczych należy więc odpowiednio zmienić zapisy projektowanych przepisów.

krir.pl


POWIĄZANE

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puław...

W dniach 7-11 października 2017 r. odbywały się targi Anuga 2017, Polska Izba Ml...

14 i 15 października w Warszawie odbyła się I edycja Agro Days. Dni Hodowcy 2017...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę