Sejmowa debata nad „ustawą odorową”

17 maja 2019
Sejmowa debata nad „ustawą odorową”

Nowy pomysł legislacyjny polskiego rządu niesie poważne zagrożenia dla polskiego rolnictwa. Jednym kryterium odległościowym dla całego kraju  próbuje się załatwić problem uciążliwości zapachowych kierując zarzuty i ograniczenia wyłącznie wobec sektora produkcji zwierzęcej, pomijając pozostałe gałęzie gospodarki.  

Propozycje resortu środowiska wprowadzą chaos legislacyjny i z pewnością nie zostanie osiągnięty strategiczny cel przedłożonego projektu ustawy – wyważenie interesu publicznego z interesem prywatnym w ramach inwestowania na obszarach wiejskich. Nie przewiduje się ochrony praw inwestora, a wyłącznie narzuca jednostronne ograniczenia.

W poniedziałek, 13 maja 2019 roku, w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Debaty Publicznej. Piotr Lisiecki – Prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz był jednym z współorganizatorów tego wydarzenia. Podczas debaty nad projektem „ustawy odorowej” sektor drobiarski, podobnie jak cały sektor rolno – spożywczy,  krytycznie odniósł się do rządowych planów legislacyjnych.  Branża rolna z inicjatywy Instytutu Gospodarki Rolnej wystosowała do właściwych władz wspólne Oświadczenie przeciwko założeniom projektowanej ustawy.

Piotr Lisiecki – Prezes KIPDiP uważa,  że tworząc projekt „ustawy odorowej” nie wykonano rzetelnej analizy ryzyk związanych z konsekwencjami planowanych regulacji. Gdyby tego dokonano ustawa nie miałaby szans na dalsze procedowanie.  Prawo stanowione nie może ograniczać konstytucyjnej wolności działalności gospodarczej. Takiej działalności nie da się skutecznie prowadzić w niepewnym otoczeniu prawnym.  

Dla wielu ferm dalsza rozbudowa i/lub równoległa zmiana charakteru produkcji jest często jedyną szansą, aby utrzymać konkurencyjność  na rynku. Duża część z nich  jest w trakcie lub w krótkim terminie planowała rozwój działalności ponosząc już w tym kierunku nakłady kapitałowe. Taka sytuacja może doprowadzić wielu rolników do trudnych do oszacowania strat lub nawet bankructw.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Niezależnie od sytuacji panującej w kraju i za granicą, maj jest miesiącem, któr...

1. czerwca, rozpoczął się kolejny nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesi...

Pandemia COVID-19 wywołała efekt domina, dramatycznie wpływając na zdrowie, życi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę