Serafin: warto wysiewać wysokiej jakości ziarno

29 października 2018
Serafin: warto wysiewać wysokiej jakości ziarno

Państwowe spółki hodowlane oferują rolnikom najwyższej jakości materiał siewny dostosowany do polskich warunków klimatycznych i glebowych. Takie nasiona warto wysiewać choćby dlatego, że są bardziej odporne na suszę - przekonuje dyrektor generalny KOWR Piotr Serafin.

"Od tego, jakie nasiona wysieje rolnik, zależy jego przyszły plon. Dlatego rolnikom powinno zależeć, by był on wysokiej jakości, a taki właśnie oferują spółki hodowlane nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - podkreślił Serafin.

"Zastosowanie nawet najlepszej technologii uprawy, z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, najlepszych nawozów i środków ochrony roślin nie przyniesie wymiernych efektów produkcyjnych, jeżeli wykorzystamy do siewu materiał złej jakości lub po prostu nie dostosowany do jakości gleb i warunków pogodowych. Np. w Polsce często występują przymrozki i susza, dlatego polskie odmiany powinny być odporne zarówno na wymarznięcia jak i na niedobór wody" - tłumaczył PAP Serafin.

Państwowe spółki hodowli roślin odgrywają dominującą rolę w hodowli roślin w Polsce, ich własnością jest niemal połowa odmian roślin rolniczych i 60 proc. odmian roślin warzywnych, pochodzących z krajowej hodowli wpisanych do Rejestru Odmian. W sumie własnością spółek jest obecnie 319 odmian roślin rolniczych i 365 odmian roślin warzywnych. W 2017 roku zarejestrowano 20 nowych odmian roślin rolniczych i 9 odmian roślin warzywnych – wyliczał zastępca dyrektora generalnego Pionu Nadzoru nad Spółkami KOWR Grzegorz Pięta.

Wyjaśnił, że w pracach hodowlanych nad nowymi odmianami po uwagę bierze się przede wszystkim to jak nasiona będą plonować, na ile są odporne na różne czynniki środowiskowe; zwraca się uwagę na specyficzne dla danego gatunku cechy jakościowe i cenne właściwości użytkowe. "Oczywiście, rodzime odmiany powinny mieć zwiększoną tolerancję na suszę oraz na dużą zmienność pogody w naszym kraju" - dodał.

"Spółki KOWR mają również takie odmiany, które przy zastosowaniu wysokich nakładów, są bardzo wydajne i dają dobre plony z hektara" - podkreślił Pięta.

Zapotrzebowanie na wysokiej jakości ziarno rośnie, dlatego spółki rokrocznie zwiększają ofertę dla rolników. Wielu producentów rolnych już się przekonało do polskich nasion, chętnie je kupują, tym bardziej, że do materiału siewnego są dopłaty.

„Liderem na polskim rynku zbóż jest państwowa spółka hodowli roślin DANKO. Wyprodukowane przez nią odmiany stanowią obecnie 42,5 proc. rynku zbóż. W ubiegłym roku zarejestrowała ona nową wczesną odmianę soi Erica dostosowaną do polskich warunków glebowych i klimatycznych, która - mamy nadzieję - będzie się cieszyła dużym powodzeniem wśród kupujących i pomoże przekonać się polskim rolnikom do uprawy tego gatunku” - powiedział Pięta.

Coraz większą popularnością cieszą się odmiany buraka cukrowego wyhodowanego w Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego. W ubiegłym roku spółka zwiększyła sprzedaż nasion buraka cukrowego o prawie 30 proc. głównie do Krajowej Spółki Cukrowej.

W 2017 r. spółki KOWR sprzedały prawie 56,5 tys. ton materiału siewnego roślin rolniczych za kwotę ponad 145 mln zł.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W dniach 28-29 listopada 2022 r.odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwo...

Pomogą zwiększyć odporność, zapobiegać infekcjom – powszechnie znane jest działa...

Hamowanie gospodarki odbija się na kondycji finansowej Małych i Średnich Przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę