aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Siekierski-"nie wszystko można tak prosto kupić i sprzedać"

7 lipca 2024
Siekierski-"nie wszystko można tak prosto kupić i sprzedać"

To tego typu ośrodki, jak Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i rolnicy tej klasy jak na Kujawach i Pomorzu wyznaczają kierunki rozwoju rolnictwa – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystości otwarcia Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Minikowie.

Procesy globalizacji

– Czas pandemii pokazał, że na tym globalnym rynku nie wszystko można tak prosto kupić i sprzedać – stwierdził minister.

– Okazało się, że przerwane zostały łańcuchy dostaw i nie wszystko można było płynnie dostarczać. Do tego doszły nowe wyzwania związane z konfliktami zbrojnymi, ze zmianami klimatu – dodał.

Przegląd WPR

– To wszystko sprawia, że nadszedł czas na przegląd całej Wspólnej Polityki Rolnej –podkreślił minister Siekierski.

Stwierdził jednocześnie, że potrzebna jest rozmowa o tym, w jakim kierunku powinno rozwijać się unijne rolnictwo.

– Dorobek naszej dyskusji, naszego dialogu chcemy przenieść na forum Unii Europejskiej – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister przypomniał, że jesteśmy po wyborach europejskich i dopiero konstytuuje się unijny parlament, że są rozpoczęte procesy powoływania Komisji Europejskiej, a od stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

– Chcemy wnieść swoje przemyślenia, swój dorobek, to jak widzimy przyszłą Wspólną Politykę Rolną, bo obecna perspektywa finansowa obowiązuje do roku 2027, a od roku 2028 będziemy mieli nową perspektywę finansową – podkreślił minister.

Analiza protestów

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że protesty rolników wynikały przede wszystkim z bardzo niskiej opłacalności produkcji rolnej.

– Bardzo trudny był rok 2023, który charakteryzował się wysokimi cenami środków do produkcji rolnej, wysokimi cenami energii elektrycznej, wysoką inflacją i jednocześnie bardzo niskimi cenami za produkty rolne – stwierdził minister.

Podkreślił przy tym, że ceny zbóż kształtowane są na giełdach światowych. W ostatnich latach te ceny zostały w sposób istotny zakłócone przez nadmierny eksport zboża z Rosji.

– Wynikało to z tego, że Rosja mająca znaczne nadwyżki gazu w skutek embarga, przeznaczyła znaczne jego ilości na produkcję nawozów, co przy preferencjach dla zewnętrznego kapitału i określonych wymogach przyczyniło się do wyraźnego wzrostu produkcji zbóż, ale także wieprzowiny oraz drobiu  – ocenił minister Czesław Siekierski.

Dodał przy tym, że mając tak duże nadwyżki Rosja weszła na światowe rynki z bardzo niskimi cenami co miało oczywiście bardzo duży wpływ na ceny na całym świecie, w tym w Polsce.

Zielony Ład

Minister zwrócił również uwagę, że do destabilizacji rynków przyczyniły się też sprawy związane z wojną w Ukrainie i nadmiernym importem zbóż z tego kraju oraz kwestie związane z Zielonym Ładem.

– Zielony Ład został zaproponowany i przyjęty ponad dwa lata temu przez poprzedni rząd, który się często szczycił tym, że proponuje nowe rozwiązania związane z Zielonym Ładem dla rolnictwa w Europie – przypomniał minister.

– Ale ten Zielony Ład nie został skonsultowany z rolnikami – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Poinformował jednocześnie, że izby rolnicze złożyły ponad 350 poprawek do Planu Strategicznego, ale poprzedni rząd i ówczesne kierownictwo ministerstwa ich nie uwzględniły.

 – Dlatego Zielony Ład stał się obciążeniem dla rolników i przyczynił się do protestów – podkreślił minister Siekierski.

Szeroka oferta Dni Pola w Minikowie

Kujawsko-Pomorskie Dni Pola organizowane są przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wspólnie z Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Prezentowana jest tu bogata oferta firm zaopatrujących polskie rolnictwo w środki do produkcji polowej. Jest tu ponad 500 obiektów demonstracyjnych, w tym blisko 400 odmian roślin uprawnych. W Minikowie podczas Dni Pola odbywa się także praktyczna prezentacja działania nawozów, środków ochrony roślin, preparatów mikrobiologicznych i innych mających wpływ na jakość i wielkość plonów.

Kujawsko-Pomorskie Dniach Pola odbywają się razem z Międzynarodowymi Targami Rolno-Przemysłowymi AGRO-TECH i Regionalną Kujawsko-Pomorską Wystawą Zwierząt Hodowlanych.

oprc, e-red, ppr.pl na podst źródło i foto MINROL


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę