Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Singapurskie władze blokują importerów jaj

14 sierpnia 2020
Singapurskie władze blokują importerów jaj

Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) pod koniec lipca cofnęła czterem lokalnym hurtownikom licencje na import jaj z Malezji.

Powodem takiej reakcji singapurskich służb były niewystarczające wysiłki i postępy we wdrażaniu  narzuconej przez władze tego kraju strategii zróżnicowania zagranicznych dostawców żywności. Chodzi o politykę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kraju, który jest silnie uzależniony od dostaw produktów spożywczych z zagranicy.

Jednym z jej założeń jest poprawa dywersyfikacji geograficznej i  kosztowej dostaw jaj konsumpcyjnych ponieważ Singapur był zbyt mocno zależny od jednego źródła importu (w 70 proc.).

Singapurskie służby zablokowały grupę importerów twierdząc, że nie spełnili oni narzuconego  wymogu, co skutkuje nieotrzymaniem licencji na import z ich dominującego źródła (w międzyczasie firmom  tym nadal wolno importować z innych akredytowanych źródeł).

Podobno są to:  Ming Kee Egg Supplies, Hup  Seng Fresh Eggs Supplier, Premium Egg Products i Green - Tech Egg Industries. Wspomniane hurtownie  odpowiadają za około 30 proc. całkowitej podaży jaj w Singapurze. Hurtownicy bronią się argumentując, że mają problemy z nowymi krajami pochodzenia i dodatkowymi kosztami.

Innym argumentem jest, że nie  wszyscy klienci hurtowników mają chłodnie, a jaja importowane z krajów położonych dalej niż Malezja  wymagają chłodzenia. SFA uważa, że nie ma zagrożenia deficytem jaj na rynku lokalnym, ponieważ jeszcze 32 podmioty mają uprawnienia do sprowadzania jaj z innych państw. Zdaniem SFA większości importerom, którzy uzyskali zezwolenia udaje się sprowadzać co najmniej 15 procent swoich jaj z innych źródeł. Singapurskie fermy odpowiadają za jedynie 26 proc. podaży jaj w kraju.

W polityce singapurskich władz dostrzegamy szansę dla polskich eksporterów jaj. Wsparciem dla takich przewidywań jest fakt, że Polska znajduje się na liście akredytowanych dostawców jaj do Singapuru które mają posłużyć do dywersyfikacji źródeł, aby zmniejszyć uzależnienie od Malezji. W czerwcu tego roku pierwszy transport jaj konsumpcyjnych z Polski dotarł do Singapuru.

Singapurskie władze z zadowoleniem odniosły się do rozpoczęcia  współpracy z polskimi firmami. Do tej pory jedenaście krajów miało możliwość sprzedaży na azjatycki rynek: Australia, Dania, Japonia, Malezja, Nowa Zelandia, Hiszpania, Szwecja, Korea Południowa, Tajlandia, Stany Zjednoczone i Ukraina.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku zakończyły się trwające dłuższy czas polsko  – singapurskie negocjacje zmierzające do otwarcia azjatyckiego kierunku na sprzedaż polskich jaj w skorupkach. Już w maju, sprawnie przeprowadzono zatwierdzenie polskich ferm produkcyjnych i zakładów przetwórstwa  jaj.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Szanowni Państwo, ze względu na sytuację epidemiologiczną wprowadzono rozwiązani...

Nowe cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku Szefowa Komisji Europejskiej przedsta...

Termin składania wniosków w V edycji konkursu „Europejskiej nagrody za innowacje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę