aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Skuteczna ochrona fungicydowa rzepaku - jak ją zapewnić?

23 maja 2024
Skuteczna ochrona fungicydowa rzepaku - jak ją zapewnić?

Uprawa rzepaku wymaga intensywnej ochrony przed chorobami grzybicznymi. Aby ta była jak najbardziej efektywna, należy stosować fungicydy. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie z nich korzystać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Fungicydy do rzepaku to najskuteczniejsze środki grzybobójcze dla roślin uprawnych. Działają zarówno leczniczo - eliminując skupiska namnażających się grzybów jak i zapobiegawczo. Na rynku znajdziemy fungicydy systemiczne, które zwalczają ogniska grzybów od wewnątrz rośliny, a także fungicydy w rzepaku kontaktowe, które tworzą barierę ochronną na powierzchni roślin.

Środki grzybobójcze na rzepak - kiedy powinniśmy je stosować?

Funicydy na rzepak powinny być stosowane w kluczowych momentach rozwoju rośliny - w okresie jesiennej wegetacji oraz na wiosnę. Przy czym standardowa ochrona uprawy przed chorobami zawiera w sobie trzy zabiegi.

  • Fungicyd na rzepak jesienią to pierwszy zabieg, który ma na celu zminimalizowanie ryzyka wczesnych infekcji ze strony szarej pleśni, zgnilizny kapustnej, czerni krzyżowej czy cylindosporiozy.
  • Fungicydy na rzepak ozimy wiosną to zabieg, który jest kontynuacją jesiennej ochrony. Wykonujemy go w momencie gdy aktywne zaczynają być również choroby grzybowe. Optymalny termin to początkowa faza wydłużenia pędu głównego.
  • Ostatni zabieg fungicydami przeprowadzamy w momencie kwitnienia rzepaku, w fazie gdy opadają pierwsze płatki kwiatowe. Wykonanie go ma na celu zabezpieczyć uprawę rzepaku przed takimi infekcjami jak zgnilizna twardzikowa, czernia krzyżowa oraz szara pleśń. 

Opryski fungicydowe w rzepaku – jak wykonać je poprawnie?

Prawidłowe stosowanie fungicydów przełoży się nie tylko na oczekiwane efekty, ale również na ekonomiczne korzyści i oszczędność czasu podczas okresu prac plonowych.

Należy pamiętać o tym, aby zabieg przeprowadzić w odpowiedniej fazie rozwojowej rzepaku - zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Kluczową rolę odgrywa także temperatura powietrza podczas wykonywania zabiegu. Niższe temperatury obniżają skuteczność oprysku fungicydowego, a wyższe mogą spowodować efekt fitotoksyczności. Środki grzybobójcze najlepiej stosować do 25°C.

Rzepak to roślina, której uprawa daje spore możliwości zarobku i świetnie sprawdza się jako plantacja główna czy też uzupełniająca. Aby zachować w całości jego plony, powinniśmy zadbać o zapewnienie skutecznej ochrony fungicydowej. 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę