aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Skuteczna ochrona fungicydowa rzepaku - jak ją zapewnić?

23 maja 2024
Skuteczna ochrona fungicydowa rzepaku - jak ją zapewnić?

Uprawa rzepaku wymaga intensywnej ochrony przed chorobami grzybicznymi. Aby ta była jak najbardziej efektywna, należy stosować fungicydy. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie z nich korzystać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Fungicydy do rzepaku to najskuteczniejsze środki grzybobójcze dla roślin uprawnych. Działają zarówno leczniczo - eliminując skupiska namnażających się grzybów jak i zapobiegawczo. Na rynku znajdziemy fungicydy systemiczne, które zwalczają ogniska grzybów od wewnątrz rośliny, a także fungicydy w rzepaku kontaktowe, które tworzą barierę ochronną na powierzchni roślin.

Środki grzybobójcze na rzepak - kiedy powinniśmy je stosować?

Funicydy na rzepak powinny być stosowane w kluczowych momentach rozwoju rośliny - w okresie jesiennej wegetacji oraz na wiosnę. Przy czym standardowa ochrona uprawy przed chorobami zawiera w sobie trzy zabiegi.

  • Fungicyd na rzepak jesienią to pierwszy zabieg, który ma na celu zminimalizowanie ryzyka wczesnych infekcji ze strony szarej pleśni, zgnilizny kapustnej, czerni krzyżowej czy cylindosporiozy.
  • Fungicydy na rzepak ozimy wiosną to zabieg, który jest kontynuacją jesiennej ochrony. Wykonujemy go w momencie gdy aktywne zaczynają być również choroby grzybowe. Optymalny termin to początkowa faza wydłużenia pędu głównego.
  • Ostatni zabieg fungicydami przeprowadzamy w momencie kwitnienia rzepaku, w fazie gdy opadają pierwsze płatki kwiatowe. Wykonanie go ma na celu zabezpieczyć uprawę rzepaku przed takimi infekcjami jak zgnilizna twardzikowa, czernia krzyżowa oraz szara pleśń. 

Opryski fungicydowe w rzepaku – jak wykonać je poprawnie?

Prawidłowe stosowanie fungicydów przełoży się nie tylko na oczekiwane efekty, ale również na ekonomiczne korzyści i oszczędność czasu podczas okresu prac plonowych.

Należy pamiętać o tym, aby zabieg przeprowadzić w odpowiedniej fazie rozwojowej rzepaku - zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Kluczową rolę odgrywa także temperatura powietrza podczas wykonywania zabiegu. Niższe temperatury obniżają skuteczność oprysku fungicydowego, a wyższe mogą spowodować efekt fitotoksyczności. Środki grzybobójcze najlepiej stosować do 25°C.

Rzepak to roślina, której uprawa daje spore możliwości zarobku i świetnie sprawdza się jako plantacja główna czy też uzupełniająca. Aby zachować w całości jego plony, powinniśmy zadbać o zapewnienie skutecznej ochrony fungicydowej. 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę