aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Śląskie/ Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dotacji UE na wymianę kotłów

29 sierpnia 2018
Śląskie/ Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dotacji UE na wymianę kotłów

Dotacje do wymiany przestarzałych kotłów i zlikwidowanie wsparcia finansowego do zakupów pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla - to niektóre zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego do 2020 r., które ogłosił we wtorek urząd marszałkowski.

Zaktualizowany RPO został m.in. rozszerzony o trzy nowe obszary wsparcia, które mają odpowiadać na aktualne potrzeby regionu i jego mieszkańców.

Krokiem w walce ze smogiem i jego główną przyczyną – tzw. niską emisją – ma być nowa możliwość wsparcia projektów dotyczących wymiany indywidualnych źródeł ciepła na wysokosprawne kotły opalane m.in. paliwem stałym, wraz z ewentualną termomodernizacją i podłączeniem odnawialnych źródeł energii.

Możliwość tę przewiduje nowy kształt tzw. czwartej osi priorytetowej RPO, w której znalazły się projekty związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii i gospodarką niskoemisyjną. Całkowicie usunięto w niej natomiast możliwość wsparcia dla pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami diesla. Dodano zaś możliwość uzyskania dopłaty do budowy i przebudowy tras rowerowych.

Na dodatkowe wsparcie śląskiego RPO mogą liczyć też przedsiębiorcy. Będą oni mogli inwestować w usługi proinnowacyjne. Uzyskają też pomoc w nawiązywaniu długoterminowych relacji partnerskich z zagranicznymi przedsiębiorcami oraz w promocji śląskich pomysłów biznesowych poza krajem. Efektem ma być większe umiędzynarodowienie gospodarki regionu.

Zmieniła się też część RPO dotycząca transportu; samorządy zyskają możliwość otrzymania unijnego wsparcia na budowę dróg powiatowych i gminnych.

Z wojewódzkiego RPO będzie można też otrzymać dopłatę do programów związanych w rozwojem edukacji (np. do przedszkoli). Rozszerzono również katalog osób, które mogą uzyskać wsparcie na rynku pracy: są to tzw. ubodzy pracujący, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilnoprawnych. Ponadto na pomoc mogą liczyć reemigranci, imigranci, osoby odchodzące z rolnictwa oraz ich rodziny.

W obecnym śląskim RPO znajduje się najwięcej środków spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro (przeliczane na ponad 14,63 mld zł). W procedurze konkursowej rozdzielonych ma zostać 12,15 mld zł; w pozakonkursowej – 1,73 mld zł.

 

Mateusz Babak (PAP)


POWIĄZANE

Kazachstan Temir Zholy (KTZ), narodowa spółka kolejowa Kazachstanu, zauważył nie...

W 2023 roku Polska, będąc drugim co do wielkości eksporterem mięsa wołowego w Un...

Od 2016 roku w Polsce rośnie saldo migracji na pobyt stały. Coraz mniej osób emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę