aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Soczewica, groch lub bób zamiast ugorowania

13 lutego 2024
Soczewica, groch lub bób zamiast ugorowania

Komisja Europejska oficjalnie przyjęła rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości w odniesieniu do gruntów ugorowanych. Jest to następstwo wniosku Komisji przedstawionego 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie wejdzie w życie jutro, 14 lutego, i będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia przez rok, czyli do 31 grudnia 2024 r.

Częściowe zwolnienie uwzględnia szereg wniosków o większą elastyczność, o które wnioskowały państwa członkowskie, aby lepiej reagować na wyzwania stojące przed rolnikami w UE.

Zamiast ugorować lub utrzymywać elementy nieprodukcyjne na 4 proc. gruntów ornych, unijni rolnicy uprawiający rośliny wiążące azot (takie jak soczewica, groch lub gób) lub międzyplony bez środków ochrony roślin na 4 proc. gruntów ornych zostaną uznani za spełniających tzw. wymóg dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska 8. Rolnicy, którzy tak zdecydują, mogą jednak nadal spełniać ten wymóg, jeśli grunty leżą odłogiem lub są nieprodukcyjne.

Z zadowoleniem przyjmuję decyzję o przyznaniu częściowego zwolnienia z normy GAEC 8 i wierzę, że zostanie ona przyjęta z zadowoleniem przez wielu rolników w całej Unii Europejskiej. Odzwierciedla on nadzwyczajne okoliczności, w jakich znalazła się nasza społeczność rolnicza, i pokazuje, że Komisja słucha, angażuje się i reaguje na te potrzeby w czasie rzeczywistym- powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa

Przyjęty akt końcowy umożliwia również państwom członkowskim modyfikację ich ekoschematów, które wspierają obszary nieprodukcyjne, w celu uwzględnienia alternatywnego poziomu bazowego zgodnie z warunkowością GAEC 8. Wystarczy zwykła notyfikacja do Komisji Europejskiej, aby natychmiast zaktualizować odnośne ekoschematy.

Państwa członkowskie, które chcą zastosować odstępstwo na szczeblu krajowym, muszą powiadomić o tym Komisję w ciągu 15 dni od wejścia w życie rozporządzenia, tak aby rolnicy mogli zostać o tym poinformowani tak szybko, jak to możliwe.

Wniosek Komisji został starannie skalibrowany, aby zapewnić właściwą równowagę między oferowaniem odpowiedniej ulgi i elastyczności rolnikom stojącym przed licznymi wyzwaniami z jednej strony, a ochroną różnorodności biologicznej i jakości gleby z drugiej strony.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała: "Tylko wtedy, gdy nasi rolnicy będą mogli żyć ze swojej ziemi, będą inwestować w przyszłość. Tylko wtedy, gdy wspólnie osiągniemy nasze cele klimatyczne i środowiskowe, rolnicy będą mogli nadal zarabiać na życie. Nasi rolnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Środek ten zapewnia rolnikom elastyczność, a jednocześnie nadal nagradza ich za ich kluczową pracę na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju UE. Wkrótce przedstawimy więcej propozycji, które pomogą złagodzić presję, z jaką borykają się nasi rolnicy".

Geneza

Aby otrzymać wsparcie w ramach WPR, do którego są uprawnieni, rolnicy muszą przestrzegać rozszerzonego zestawu dziewięciu norm korzystnych dla środowiska i klimatu. Ta zasada warunkowości ma zastosowanie do blisko 90 % wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych w UE i odgrywa ważną rolę we włączaniu zrównoważonych praktyk rolniczych do głównego nurtu polityki. Ten zestaw podstawowych norm określa się mianem norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, co oznacza "zasady dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska".

Norma GAEC 8 wymaga m.in. przeznaczenia minimalnego udziału gruntów ornych na obszary lub elementy nieprodukcyjne. To ostatnie zazwyczaj odnosi się do gruntów leżących odłogiem, ale także do nieproduktywnych elementów krajobrazu, takich jak żywopłoty lub drzewa. Gospodarstwa posiadające mniej niż dziesięć hektarów gruntów ornych są zwolnione z tego obowiązku. 31 stycznia Komisja zaproponowała przyznanie większej elastyczności unijnym rolnikom otrzymującym wsparcie w ramach WPR w ramach tego wymogu.

W przypadku międzyplonów: są to rośliny, które rosną między dwiema głównymi uprawami. Rośliny te mogą służyć jako pasza dla zwierząt lub jako zielony nawóz. Stosowanie upraw wiążących azot i międzyplonów przynosi szereg korzyści środowiskowych dla zdrowia gleby, w tym dla różnorodności biologicznej gleby i ograniczenia wypłukiwania składników odżywczych. Uprawy mają być uprawiane bez środków ochrony roślin, aby utrzymać ambicje środowiskowe WPR.

oprc, e-m, ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę