BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Spadki cen paliw już wyhamowują

2 października 2023
Spadki cen paliw już wyhamowują
W dobiegającym końca tygodniu ropa naftowa i dolar rosły w tym samym czasie, co mogłoby sugerować, że na stacjach będą notowane podwyżki, było jednak inaczej. Ostatni tydzień września przyniósł przecenę, po której za benzynę i olej napędowy w Polsce płaci się średnio 5,99 zł za litr.

Zgodnie z prognozami  e-petrol.pl, paliwa na polskim rynku, w ostatnim tygodniu, potaniały zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej, tym samym wrzesień to jak dotąd najtańszy paliwowo miesiąc w tym roku.
 
W rafineriach i na stacjach jest taniej
 
Spadki w rafineriach w końcówce miesiąca wciąż były obecne, ale zdecydowanie wyhamowały. W porównaniu z piątkiem (22 września) zaledwie o 0,13  proc. spadły średnie hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95, oznacza to, że dziś 1000 litrów „95” można kupić w cenie 4746,80 zł netto. Olej napędowy również potaniał i kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 4763,20 zł netto za 1000 litrów, to tylko o 0,18 proc., czyli niespełna 9 zł mniej, niż przed tygodniem. Zniżki wyhamowały też w przypadku oleju grzewczego, rafinerie oferują go w cenie 4360,40 zł netto za 1000 litrów. Skala przeceny paliw w Polsce jest bardzo widoczna, jeśli przyjrzymy się cenom w ciągu miesiąca. W porównaniu z końcem sierpnia ceny diesla w polskich rafineriach spadły o 457 zł netto, natomiast benzyny potaniały aż o 656 zł, w konsekwencji przestał  w praktyce istnieć  dystans cenowy różniący najpopularniejsze paliwa – dziś wynosi on zaledwie -16 zł netto. 
 
Zbliżanie się do siebie cen oleju napędowego i benzyn jest też bardzo widoczne na stacjach. W środę 27 września, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące jeszcze konsekwencją niedawnych większych spadków w hurcie - benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy kosztowały średnio w sprzedaży detalicznej tyle samo, czyli 5,99 zł/l. W przypadku autogazu ostanie dni przyniosły podwyżki na stacjach, które wynikały z trwających systematycznych podwyżek cen LPG w sprzedaży hurtowej. Za tę alternatywę wobec benzyny kierowcy w tym tygodniu płacili 2,97 zł i zdaniem e-petrol.pl muszą się przygotować na kolejne dni z podwyżkami.
 
Monitorowane przez e-petrol.pl ceny paliw w kraju mieściły się w ostatnim czasie w dość szerokich przedziałach. W przypadku najpopularniejszej benzyny „95” w zależności od miejscowości i typu stacji można ją kupić już w cenie 5,83, ale zdarzały się stacje, które sprzedawały to paliwo po 7,32 zł/l. W przypadku diesla rozstrzał cenowy był nawet szerszy - w zależności od regionu i typu stacji można w tym tygodniu olej napędowy kupić w cenach 5,62 do 7,22 zł/l. Tak duże różnice wynikają nie tyle z regionu, województwa czy miasta, ale przede wszystkim z charakteru stacji. Tradycyjnie, najniższe ceny oferują obiekty, należące do sieci hipermarketów i wiodącej w Polsce marki Orlen, drożej było na stacjach, których właściciele muszą zaopatrywać się w paliwo z importu.
 
Prognoza cenowa

Obecne hurtowe ceny paliw są o dużo niższe, niż przed rokiem o tej porze i najnowsze prognozy cen w hurcie wskazują na to, że takie jeszcze przez kilkanaście dni pozostaną.  Dla kierowców, którzy w czasie wyjątkowo niskich cen paliw chętniej korzystali z samochodów, e-petrol.pl ma dalsze dobre wiadomości.  Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 5,92-6,04 zł za litr, w podobnym zakresie może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać w cenie 5,91-6,05 zł/l. Zmianę cen zaobserwujemy dla autogazu, który może wyraźnie podrożeć w przyszłym tygodniu. Wg analiz e-petrol.pl cena litra LPG powinna kształtować się między 2,98 a 3,09 zł za litr.Ropa Brent coraz bliżej 100 dolarów

Notowania ropy Brent w mijającym tygodniu poprawiały tegoroczne rekordy i cena surowca na giełdzie w Londynie w czwartek zbliżyła się do 98 dolarów. Przed weekendem obserwujemy realizację zysków i baryłka surowca w piątkowe przedpołudnie kosztuje około 95 dolarów.
 
Po dwóch tygodniach stabilizacji, kiedy cena ropy Brent wahała się w okolicach poziomu 93 dolarów, w ostatnich dniach na rynku naftowym do głosu znów doszli kupujący i notowania surowca zbliżyły się do trzycyfrowych poziomów. Utrzymujące się ograniczenia w dostawach surowca z krajów współpracujących w ramach OPEC+ czy wprowadzony niedawno zakaz eksportu paliw z Rosji, przekładają się na coraz bardziej napiętą sytuację po stronie podaży i rynkowe fundamenty dają solidne podstawy pod wzrost cen ropy.
 
Przekroczenie psychologicznej bariery 100 dolarów może jednak nie być takie proste. Rosnące notowania surowca utrudniają walkę z inflacją i część analityków wskazuje, że zbyt droga ropa może skłonić banki centralne, w tym amerykańską Rezerwę Federalną, do dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Taki scenariusz, zakładający kolejne podwyżki stóp procentowych, będzie hamował tempo odbicia w globalnej gospodarce i tym samym negatywnie odbije się na popycie na produkty naftowe.
 

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 2-8 października 2023:
 
Poniedziałek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks ISM dla przemysłu
 
Środa
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – raport ADP
•    USA – zamówienia w przemyśle
 
Czwartek
•    USA – bilans handlu zagranicznego
 
Piątek
•    Niemcy  – zamówienia w przemyśle
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym 

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: e-petrol.pl


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę