aaa_TSW_2023
CTR_2023

Spadki cen paliw już wyhamowują

2 października 2023
Spadki cen paliw już wyhamowują
W dobiegającym końca tygodniu ropa naftowa i dolar rosły w tym samym czasie, co mogłoby sugerować, że na stacjach będą notowane podwyżki, było jednak inaczej. Ostatni tydzień września przyniósł przecenę, po której za benzynę i olej napędowy w Polsce płaci się średnio 5,99 zł za litr.

Zgodnie z prognozami  e-petrol.pl, paliwa na polskim rynku, w ostatnim tygodniu, potaniały zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej, tym samym wrzesień to jak dotąd najtańszy paliwowo miesiąc w tym roku.
 
W rafineriach i na stacjach jest taniej
 
Spadki w rafineriach w końcówce miesiąca wciąż były obecne, ale zdecydowanie wyhamowały. W porównaniu z piątkiem (22 września) zaledwie o 0,13  proc. spadły średnie hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95, oznacza to, że dziś 1000 litrów „95” można kupić w cenie 4746,80 zł netto. Olej napędowy również potaniał i kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 4763,20 zł netto za 1000 litrów, to tylko o 0,18 proc., czyli niespełna 9 zł mniej, niż przed tygodniem. Zniżki wyhamowały też w przypadku oleju grzewczego, rafinerie oferują go w cenie 4360,40 zł netto za 1000 litrów. Skala przeceny paliw w Polsce jest bardzo widoczna, jeśli przyjrzymy się cenom w ciągu miesiąca. W porównaniu z końcem sierpnia ceny diesla w polskich rafineriach spadły o 457 zł netto, natomiast benzyny potaniały aż o 656 zł, w konsekwencji przestał  w praktyce istnieć  dystans cenowy różniący najpopularniejsze paliwa – dziś wynosi on zaledwie -16 zł netto. 
 
Zbliżanie się do siebie cen oleju napędowego i benzyn jest też bardzo widoczne na stacjach. W środę 27 września, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące jeszcze konsekwencją niedawnych większych spadków w hurcie - benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy kosztowały średnio w sprzedaży detalicznej tyle samo, czyli 5,99 zł/l. W przypadku autogazu ostanie dni przyniosły podwyżki na stacjach, które wynikały z trwających systematycznych podwyżek cen LPG w sprzedaży hurtowej. Za tę alternatywę wobec benzyny kierowcy w tym tygodniu płacili 2,97 zł i zdaniem e-petrol.pl muszą się przygotować na kolejne dni z podwyżkami.
 
Monitorowane przez e-petrol.pl ceny paliw w kraju mieściły się w ostatnim czasie w dość szerokich przedziałach. W przypadku najpopularniejszej benzyny „95” w zależności od miejscowości i typu stacji można ją kupić już w cenie 5,83, ale zdarzały się stacje, które sprzedawały to paliwo po 7,32 zł/l. W przypadku diesla rozstrzał cenowy był nawet szerszy - w zależności od regionu i typu stacji można w tym tygodniu olej napędowy kupić w cenach 5,62 do 7,22 zł/l. Tak duże różnice wynikają nie tyle z regionu, województwa czy miasta, ale przede wszystkim z charakteru stacji. Tradycyjnie, najniższe ceny oferują obiekty, należące do sieci hipermarketów i wiodącej w Polsce marki Orlen, drożej było na stacjach, których właściciele muszą zaopatrywać się w paliwo z importu.
 
Prognoza cenowa

Obecne hurtowe ceny paliw są o dużo niższe, niż przed rokiem o tej porze i najnowsze prognozy cen w hurcie wskazują na to, że takie jeszcze przez kilkanaście dni pozostaną.  Dla kierowców, którzy w czasie wyjątkowo niskich cen paliw chętniej korzystali z samochodów, e-petrol.pl ma dalsze dobre wiadomości.  Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 5,92-6,04 zł za litr, w podobnym zakresie może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać w cenie 5,91-6,05 zł/l. Zmianę cen zaobserwujemy dla autogazu, który może wyraźnie podrożeć w przyszłym tygodniu. Wg analiz e-petrol.pl cena litra LPG powinna kształtować się między 2,98 a 3,09 zł za litr.Ropa Brent coraz bliżej 100 dolarów

Notowania ropy Brent w mijającym tygodniu poprawiały tegoroczne rekordy i cena surowca na giełdzie w Londynie w czwartek zbliżyła się do 98 dolarów. Przed weekendem obserwujemy realizację zysków i baryłka surowca w piątkowe przedpołudnie kosztuje około 95 dolarów.
 
Po dwóch tygodniach stabilizacji, kiedy cena ropy Brent wahała się w okolicach poziomu 93 dolarów, w ostatnich dniach na rynku naftowym do głosu znów doszli kupujący i notowania surowca zbliżyły się do trzycyfrowych poziomów. Utrzymujące się ograniczenia w dostawach surowca z krajów współpracujących w ramach OPEC+ czy wprowadzony niedawno zakaz eksportu paliw z Rosji, przekładają się na coraz bardziej napiętą sytuację po stronie podaży i rynkowe fundamenty dają solidne podstawy pod wzrost cen ropy.
 
Przekroczenie psychologicznej bariery 100 dolarów może jednak nie być takie proste. Rosnące notowania surowca utrudniają walkę z inflacją i część analityków wskazuje, że zbyt droga ropa może skłonić banki centralne, w tym amerykańską Rezerwę Federalną, do dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Taki scenariusz, zakładający kolejne podwyżki stóp procentowych, będzie hamował tempo odbicia w globalnej gospodarce i tym samym negatywnie odbije się na popycie na produkty naftowe.
 

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 2-8 października 2023:
 
Poniedziałek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks ISM dla przemysłu
 
Środa
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – raport ADP
•    USA – zamówienia w przemyśle
 
Czwartek
•    USA – bilans handlu zagranicznego
 
Piątek
•    Niemcy  – zamówienia w przemyśle
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym 

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: e-petrol.pl


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę