Adama_15.08-30.09.2021

Spółdzielnia Mleczarska w Kole chce przejąć mleczarnię w Koninie

22 sierpnia 2018
Spółdzielnia Mleczarska w Kole chce przejąć mleczarnię w Koninie

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska OSM w Koninie złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na połączenie. Sprawa jest w toku.

Połączenie tych spółdzielni ma nastąpić na podstawie przepisów ustawy z dnia 16.09.1982 roku – Prawo spółdzielcze, z tym że Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole będzie spółdzielnią przejmującą, a Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Koninie spółdzielnią przejmowaną - poinformował na swojej stronie UOKiK.

Uczestnicy koncentracji prowadzą działalność w zakresie produkcji wyrobów mleczarskich oraz skupu mleka. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole prowadzi skup mleka na terenie 5 województw – wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i kujawsko-pomorskiego, natomiast Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Koninie prowadzi skup mleka na terenie 3 województw – wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Produkty łączących się spółdzielni są sprzedawane na terenie całej Polski.

Pod koniec czerwca br. podczas Walnego Zebranie Przedstawicieli OSM w Kole, prezes Koła Czesław Cieślak poinformował, że 2017 r. okazał się bardzo korzystny dla spółdzielni. Zarówno cena mleka w skupie, jak i ilość przerobionego surowca, osiągnęły swoje rekordy. Dają one stabilizację ekonomiczną i pozwalają na prowadzenie kolejnych modernizacji, na które wydano ponad 22 mln złotych.

Walne podjęło także decyzję o przyłączeniu OSM "Mona" w Koninie. Nastąpi ono z końcem III kwartału przyszłego roku, jednakże przyjęcie tej uchwały ostatecznie oznacza, że zarazem rada i zarząd kolskiego zakładu przejmują pełnię władzy i odpowiedzialności za koniński zakład - napisano na stronie mleczarni w Kole.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole działa od 1930 roku.

Spółdzielnia mleczarska w Koninie powstała 1912 roku. Przetrwała dwie wojny światowe i upaństwowienie zakładu. W 1961 r. uruchomiono w Koninie najnowocześniejszą w tym czasie w Polsce mleczarnię i proszkownię mleka. Po akcesji, dzięki m.in. unijnemu wsparciu, zakład w Koninie został gruntownie zmodernizowany. W roku ubiegłym spółdzielnia przerobiła ok. 86 mln litrów mleka.

Pod koniec grudnia 2006 r. zarządy spółdzielni mleczarskich w Koninie i Łowiczu podpisały umowę konsorcjum. Każda ze spółdzielni zachowała odrębność, a współpraca polegała na prowadzeniu wspólnej polityki w zakresie skupu surowca i podejmowaniu wspólnych działań w zakresie sprzedaży gotowych produktów.

Jednak z chwilą powołania nowego zarządu w Łowiczu relacje między naszymi spółdzielniami pogarszały się. W ocenie prezesa Konina Tadeusza Wojdyńskiego, kwestią sporu był podział marży handlowej. W rezultacie współpraca została zerwana z inicjatywy spółdzielni w Łowiczu. Ponieważ zakład w Koninie nie miał własnych służb handlowych, nawiązał współpracę z nowym partnerem strategicznym - OSM w Kole.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

OPZZRiOR wspólnie z posłem Jarosławem Sachajko (KUKIZ) występują w parlamencie z...

Na świecie trwa coraz większe zainteresowanie mięsem hodowanym w laboratorach. A...

Jak podaje rosyjskie stowarzyszenie mleczarskie Sojuzmoloko za swoim centrum ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę