aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spółdzielnie: Europejskie Nagrody za Innowację Spółdzielczą 2017 rozdane

5 grudnia 2017
Spółdzielnie: Europejskie Nagrody za Innowację Spółdzielczą 2017 rozdane

Europejskie Nagrody za Innowację Spółdzielczą 2017 zostały przyznane w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim pięciu spółdzielniom rolniczym za ich nadzwyczajne praktyki i rozwiązania w zakresie innowacji.

Wydarzenie poprowadził przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego Czesław Adam Siekierski. W mowie otwierającej ceremonię rozdania nagród, przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson powiedział „Celem tych nagród jest promocja praktyk i rozwiązań innowacyjnych zaprojektowanych przez spółdzielnie. Od 2009 roku Cogeca - głos europejskich spółdzielni rolniczych - docenia i celebruje najznakomitsze spośród innowacyjnych praktyk stosowanych przez spółdzielnie rolnicze. Jestem bardzo zadowolony z wysokiego poziomu projektów nadesłanych w tym roku. Spółdzielnie rolnicze czuwają nad tym, aby innowacyjne praktyki były możliwe do wprowadzenia na poziomie gospodarstwa. Biorą więc pod uwagę kwestie techniczne, społeczne, środowiskowe i gospodarcze. UE odgrywa kluczową rolę w napędzaniu innowacji w sektorze oraz w podnoszeniu poziomu konkurencji, inwestycji, wzrostu i miejsc pracy. Cieszę się, że w przyszłej WPR większy nacisk zostanie położony na badania i innowacje.”

  • Zwycięzcy nagrody:  Nagroda za innowację w sektorze przetwórstwa żywności została przyznana fińskiej spółdzielni mięsnej LSo Osuuskunta za rozpoczęcie w sektorze wieprzowiny projektu Omega-3. Wprowadził on rozwiązania innowacyjne w produkcji pasz, w praktykach zapewniających utrzymanie higieny i bioasekuracji. W rezultacie obniżono poziom tłuszczów nasyconych w wieprzowinie, zmniejszono zapotrzebowanie na użycie antybiotyków, a to z kolei przełożyło się na smaczniejszy i zdrowszy produkt. Projekt odniósł ogromny sukces na rynku zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. 

 

  • Nagroda za innowacyjne wykorzystanie technologii ICT oraz cyfryzacji została przyznana Fińskiej Spółdzielni Leśniczej Metsaliitto za stworzenie i udostępnienie swoim członkom usługi e-Business, dzięki której mogą oni sprzedawać drewno Grupie Metsa oraz kupować usługi związane z zarządzaniem gruntami leśnymi. Usługa e-Business pozwala zarządcom lasów na wykonywanie swojej pracy bez względu na czas i miejsce, w którym przebywają, co jest ogromnym ułatwieniem dla tych właścicieli gruntów leśnych, którzy mieszkają w miastach znacznie oddalonych od ich lasów.

 

  •  Drugie miejsce w dziedzinie innowacyjnego wykorzystania technologii ICT i cyfryzacji zajęła hiszpańska spółdzielnia DCoop za wdrażanie nowych technologii w gospodarstwach rolnych i hodowlanych, a także w zakładach przetwórczych. Technologie ICT to narzędzie, które pozwala na zapewnienie doskonałej identyfikowalności produktów oraz ukazuje konsumentowi stworzoną w ten sposób wartość dodaną produktu.

 

  • Nagroda za innowacyjny model biznesowy została przyznana irlandzkiej spółdzielni mleczarskiej Glanbia za wprowadzenie elastycznego funduszu mlecznego MilkFlexFund. Zapewnia on rolnikom płynność finansową, kiedy zachodzi taka potrzeba, poprzez obniżanie wysokości spłat, kiedy ceny spadają i poprzez ich podnoszenie, gdy ceny rosną. System dysponuje mechanizmami, które dostosowują warunki spłaty w zależności od wahań cen mleka Glanbia;

 

  •  Nagroda za innowacyjne zarządzanie i usługi dla członków została przyznana włoskiej spółdzielni działającej w sektorze mleczarskim, roślin uprawnych i leśnictwa AgriAmbiente Mugello Societa’ Cooperativa. Doceniono innowacje wprowadzone w trzech głównych obszarach działalności, które w znaczny sposób podniosły marżę zysku.


Dodatkowe informacje na temat projektów można znaleźć tutaj: www.copa-cogeca.eu

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę