Adama_poleposition_15.03_30.04

Spotkanie z Ambasadorem Królestwa Norwegii

5 marca 2021
Spotkanie z Ambasadorem Królestwa Norwegii
MRiRW

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik przyjął 3. marca ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce Andersa H. Eide.


Spotkanie z Ambasadorem Norwegii


Celem spotkania było omówienie stanu i perspektyw współpracy polsko-norweskiej w obszarze rolnictwa i rybołówstwa wobec licznych wyzwań, jakie stoją przed sektorem rolnym i żywnościowym w Europie.

Walka ze skutkami pandemii COVID-19

Wiceminister Bartosik podkreślił, że pandemia COVID-19 pokazała znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego i krótkich łańcuchów dostaw w okresie kryzysu. Jednocześnie spowodowała, że obszary wiejskie w większym niż dotychczas stopniu będą potrzebowały wsparcia inwestycji infrastrukturalnych oraz nowych i stabilnych miejsc pracy. Minister R. Bartosik zaprezentował działania uruchomione przez Polskę na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w sektorze rolnym, rybołówstwa i przetwórstwie rolno-spożywczym. Wskazał, że pomimo pandemii, w 2020 roku nastąpił wzrost obrotów handlowych pomiędzy naszymi krajami.

Współpraca na rynku ryb

W trakcie spotkania podkreślone zostało, że Norwegia jest historycznym partnerem dla polskich importerów i przetwórców ryb, a biorąc pod uwagę deficyt surowca rybnego w Polsce, import z Norwegii będzie miał perspektywę wzrostową. Do głównych gatunków ryb importowanych z Norwegii, o największym znaczeniu dla polskich przetwórców, wskazano: łososia, śledzia, dorsza oraz makrelę. Ambasador Norwegii wyraził nadzieję na dalszą niezakłóconą współpracę z Polską w tym obszarze.

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik krótko nakreślił także wyzwania, jakie pojawiają się przed Polską w związku z Brexitem. Wskazał, że mimo iż sam fakt podpisania porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem należy ocenić pozytywnie, to współpraca gospodarcza będzie wiązała się z pewnymi utrudnieniami dla przedsiębiorców. W dziedzinie rybołówstwa natomiast Brexit oznacza utratę części możliwości połowowych przez Polskę, a także inne kraje UE, na rzecz Wielkiej Brytanii. Ambasador Norwegii podzielił obawy w zakresie zmiany warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców współpracujących z podmiotami z Wielkiej Brytanii. Jednocześnie jednak podkreślił odrębność sytuacji Norwegii, która w dziedzinie współpracy handlowej, a także rybołówstwa będzie musiała wypracować własne umowy.

Polska i Norwegia zgodnie zadeklarowały gotowość do wzmocnienia dialogu na szczeblu politycznym i eksperckim w kwestiach ważnych dla obu stron.MRiRW


POWIĄZANE

– Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami r...

Zakład Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego prze...

W dniu 19 kwietnia 2021 r. Ambasada RP w Pekinie poinformowała o zakończeniu z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę