Spotkanie z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego

16 stycznia 2019
Spotkanie z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego
MRiRW

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się we wtorek z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego placówek zagranicznych akredytowanych w Polsce.

Tradycyjnie tego typu spotkania odbywają się na początku roku i są okazją do zaprezentowania potencjału eksportowego polskiej żywności, rozmów o rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej,  a także wymiany doświadczeń oraz umocnienia międzynarodowych więzi. Zaproszenia są kierowane do ambasadorów oraz radców zajmujących się kwestiami rolnymi i handlowymi.

–  Chcemy być obecni na rynkach całego świata i temu służą podejmowane przez nas działania promocyjne. Chcemy jak najszerzej przekazywać informacje o polskiej żywności. Chcemy, aby przedstawiciele ambasad mieli pełną informację o tym, jakie jest nasze rolnictwo i jak wspaniała jest nasza żywność. Zależy nam na tym, aby jej jakością i smakiem dotrzeć do waszych gustów, do potrzeb kulinarnych i do waszych serc – powiedział minister Ardanowski witając przybyłych gości.

 Zaznaczył również, że Polska jest krajem otwartym, a  Polacy chcą poznawać inne smaki i korzystają z wielu produktów, których w naszym kraju, w naszym klimacie nie jesteśmy w stanie wytworzyć.

Tego typu spotkana są okazją do podkreślenia globalnego problemu, jakim jest głód na świecie. Minister zwrócił uwagę, że na świecie głoduje ponad 2 mld ludzi. Nazwał to niemoralnym i nieetycznym.

– Bogaty świat akceptuje to, że ludzie umierają z głodu. Dlatego chcę współpracować z ludźmi dobrej woli, którzy nie akceptują tego, że żywność się marnuje podczas gdy ludzie umierają z głodu. Chcemy współpracować zarówno w wymiarze bilateralnym, jak też z organizacjami, które  walczą z głodem i ubóstwem. Zwiększamy kontakty z Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Złożymy wniosek o to, abyśmy  mogli być udziałowcem Światowego Programu Żywnościowego, który dziennie żywi około 100 mln ludzi. Ludzi, którzy bez tej pomocy by umarli – powiedział minister i wyraził życzenie, by wszyscy ludzie na świecie niezależnie od swoich poglądów i koloru skóry mogli czuć się bezpiecznie, mogli się rozwijać i realizować swoje aspiracje.

W dzisiejszym w spotkaniu udział brali dyplomaci z Afganistanu, Albanii, Argentyny, Austrii, Australii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Chin, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Izraela, Jemenu, Kataru, Kazachstanu, Kolumbii, Korei Południowej, Serbii, Libii, Litwy, Łotwy, Maroka, Niemiec, Palestyny, Peru, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Sri Lanki, Syrii, Szwajcarii, Tajlandii, Tunezji, Urugwaju, Wenezueli, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i wielu innych państw.

– Zapraszam mieszkańców Państwa krajów do Polski, do podróży po naszym pięknym kraju. Kraju o bogatej historii, o wspaniałych tradycjach kulinarnych, który leży w centrum Europy i jest jej sercem.

Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane  w Centralnej Bibliotece Rolniczej we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz ze stowarzyszeniami i firmami branży rolno-spożywczej. Ministrowi towarzyszyli podsekretarze stanu: Tadeusz Romańczuk i Ryszard Zarudzki, a także dyrektor generalny Monika Rzepecka oraz zastępca dyrektora generalnego KOWR Michał Wiśniewski.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W związku z przekazanym przez KRIR wnioskiem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej...

Informacja Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o kwocie wn...

Wybór Borisa Johnsona na premiera Wielkiej Brytanii oznacza zaostrzenie retoryki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę