GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Spotkanie z przedstawicielami Nowej Zelandii

20 października 2017
Spotkanie z przedstawicielami Nowej Zelandii

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Nowej Zelandii. W spotkaniu wzięli udział Pani Mary Thurston, Ambasador Nowej Zelandii, Pan Mike Petersen - Specjalny Wysłannik Nowej Zelandii ds. Rolnictwa i Handlu Towarami Rolnymi oraz Pani Joanna Darmos, Manager do spraw Politycznych i Ekonomicznych w Ambasadzie Nowej Zelandii. Z ramienia KRIR byli: Pan Wiktor Szmulewicz – Prezes KRIR, Pan Stanisław Bartman – Członek Zarządu KRIR oraz Pani Katarzyna Szczepaniak – Dyrektor Biura Zarządu KRIR.

Podczas spotkania, na prośbę Pana Mike’a Petersena, Prezes KRIR Pan Wiktor Szmulewicz omówił obecną sytuację w polskim rolnictwie, podkreślając, że zmiany w rolnictwie widoczne są dopiero po kilku a nawet kilkunastu latach. Przedstawił także rys historyczny, przybliżając jakie zmiany zaszły w polskim rolnictwie po przejściu z systemu komunistycznego do gospodarki wolnorynkowej. Prezes KRIR omówił sytuację dotyczącą ziemi, obrotu nią, jak również przybliżył obowiązujące od ubiegłego roku zapisy dotyczące prowadzenia gospodarstw rodzinnych w Polsce. Ponadto, streścił sytuację na rynku trzody chlewnej oraz na rynku mleka.

Prezes KRIR zaznaczył, że Nowa Zelandia jest bardzo ważnym graczem na rynku mleka i w dużym stopniu to od Nowej Zelandii zależy jak będą kształtowały się ceny mleka na rynku światowym. Obecnie sytuacja na rynku dla wszystkich producentów  mleka jest bardzo korzystna.

Ważnym punktem rozmów podczas spotkania była poruszona przez Pana Mike’a Petersena kwestia dotycząca umowy o współpracy pomiędzy Nową Zelandia a Unią Europejską. Do chwili obecnej taka umowa nie została podpisana a Nowa Zelandia jest 1 z 6 państw Światowej Organizacji Handlu, która do chwili obecnej nie ma uregulowanych stosunków handlowych z Unią Europejską. Jak podkreślił Pan Mike’a Petersen, takie umowy stwarzają dużo możliwości każdej stronie, a przedsiębiorstwa mają większą pewność na wejście na nowe rynki zbytu, dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą. Panowie zgodnie stwierdzili, że nie można polegać tylko i wyłącznie na jednym kraju eksportowym, gdzie trafia większość produkcji, gdyż należy liczyć się z faktem, że jest to obarczone dużym ryzykiem i poniesieniem ogromnych strat. Trzeba zadbać o nowych odbiorców swoich towarów.

Ponadto, Panowie rozmawiali o odbywającym się XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, podczas którego również mieli możliwość porozmawiać nt. sytuacji na rynku mleka oraz korzyści z wolnego i otwartego handlu.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ogranic...

W dniu 23 listopada 2020 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ...

W dniu 23 listopada 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę