CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Spotkanie z rolnikami województwa pomorskiego

6 lipca 2016
Spotkanie z rolnikami województwa pomorskiego
MRiRW

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się 1 lipca br. kolejna już debata rolnicza zorganizowana przez Pomorską Izbę Rolniczą, w której uczestniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Głównym tematem dyskusji był stan realizacji zagadnień wypracowanych podczas poprzedniego spotkania oraz bieżące sprawy z zakresu rolnictwa.

Pytania, kierowane do wiceministra Zarudzkiego dotyczyły m.in. dopłat do materiału siewnego, ubezpieczania upraw, szacowania szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, a także działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Podsekretarz stanu poinformował o opracowanym w resorcie nowym, uproszczonym wzorze protokółu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym, spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

– Wzór ten  powinien być wykorzystywany przez wszystkie komisje szacujące straty. Uproszczono w nim w m.in. metodę określania średniorocznej produkcji z trzech poprzednich lat, a także wysokości  strat – podkreślił wiceminister Zarudzki i przypomniał, że na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostępna jest  także procedura dotycząca sposobu postępowania rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Ważnym elementem spotkania, była prezentacja harmonogramu planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020. Po szczegółowym omówieniu terminów uruchomienia poszczególnych poddziałań – Ryszard Zarudzki zachęcał do korzystania z inwestycyjnych możliwości.

Uczestnicy spotkania zainteresowani byli także zmianami w ONW i w prawie wodnym, skutkami dla polskiego rolnictwa umowy TTIP, a także zmianami ustawy prawo łowieckie.

MRiRW


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę