aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sprzedaż internetowa rośnie w całej UE

2 kwietnia 2023
Sprzedaż internetowa rośnie w całej UE

W Polsce taki biznes prowadzi co najmniej 15 proc. firm. Zakupy przez internet są nie tylko wygodne, ale często tańsze niż stacjonarne. Tym bardziej, że konkurencja w świecie e-commerce jest coraz większa. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w całej Unii Europejskiej 19,7 proc. firm dzięki biznesowi online uzyskuje co najmniej 1 proc. swoich obrotów. Najwięcej takich przedsiębiorstw jest w Szwecji, Danii i Irlandii. W Polsce ich odsetek wynosi 15 proc., czyli mniej niż średnia europejska. Jednak polscy konsumenci stają się bardziej otwarci na zakupy przez internet coraz szerszej kategorii produktów, w tym np. owoców i warzyw.

Choć e-commerce w Polsce rośnie szybko, jego potencjał do rozwoju wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Część firm cały czas nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości sprzedaży online, co widać w danych Eurostatu, zgodnie z którymi mamy jeszcze sporo do nadrobienia w stosunku do średniej Unii Europejskiej – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej, i dodaje: Sprzedaż przez internet, zwłaszcza produktów spożywczych, stawia przed przedsiębiorstwami wiele wyzwań, ale są one do pokonania, co pokazuje przykład naszej firmy. Największy wzrost zakupów żywności online odnotowaliśmy w szczycie pandemii, ale od tej pory poziom się utrzymuje. Osoby, które raz przekonały się do takich zamówień chętnie do nich wracają. Tym bardziej, że firmy kurierskie pozwalają na coraz szybszą i bezpieczną przesyłkę, która jest szczególnie ważna w przypadku świeżych produktów spożywczych.

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w 2021 roku 19,7 proc. unijnych przedsiębiorstw dzięki sprzedaży e-commerce osiągnęła co najmniej 1 proc. łącznych obrotów. To oznacza wzrost o niecałe 2 p.p. rok do roku. Prym wiodą kraje skandynawskie. Najwyższy udział miała Szwecja, w której aż 36,6 proc. firm odnotowało przynajmniej 1 proc. sprzedaży online. Kolejna była Dania (35,6 proc.). Podium zamyka Irlandia (35,2 proc.). W Polsce ten odsetek wyniósł 15 proc., czyli niemal 5 proc. mniej niż średnia europejska. Najniższe wyniki zaobserwowano w Luksemburgu (8,6 proc.), Rumunii (10,5 proc.) oraz Bułgarii (11,5 proc.).

Niemal połowa kupuje jedzenie online 

Polacy nie obawiają się zakupów żywności online. Prawie połowa z nas, bo 45 proc., deklaruje, że zamawia produkty spożywcze w sieci – wynika z raportu Gemius. Nieznacznie częściej takie zamówienia robią kobiety (47 proc.) niż mężczyźni (42 proc.). Wśród grup wiekowych, które ułatwiają sobie życie zakupami jedzenia w sieci, dominują osoby mające 25-49 lat, z których 52 proc. w ten sposób uzupełnia zapasy. Grupą, która takie zamówienia robi chętniej niż reszta, są mieszkańcy największych miast (powyżej 200 tys. ludzi) i osoby, które dobrze oceniają swoją sytuację materialną.

Zakupy jedzenia w sieci, szczególnie w sklepach rodzimych marek i od producentów, pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także skrócić drogę, jaką produkt musi przebyć zanim trafi na nasze stoły. To szczególnie ważne w przypadku świeżej żywności. Im krótszy czas transportu, tym mniej składników odżywczych i walorów smakowych traci – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

***

Farma Świętokrzyska to jedna z największych polskich firm oferujących ekologiczne warzywa, owoce oraz przetwory, prowadząca certyfikowane ekologiczne gospodarstwo rolne. Firma, która powstała w 2002 roku, aktualnie na 348 hektarach uprawia ponad 30 rodzajów ekologicznych warzyw i owoców. We własnej przetwórni produkuje obecnie ponad 70 produktów bio, bazujących na zdrowych, autorskich recepturach. Farma Świętokrzyska współpracuje zarówno z dużymi sieciami handlowymi, jak i odbiorcami hurtowymi i detalicznymi. Swoje produkty oferuje również we własnym sklepie internetowym BIOzFarmy.pl.

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę