aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Stargard/ Ruszył proces oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami

30 kwietnia 2018
Stargard/ Ruszył proces oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami

Przed sądem w Stargardzie (Zachodniopomorskie) rozpoczął się w czwartek proces oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami w ubojni w Witkowie. Jej pracownicy mieli podczas transportu i rozładunku m.in. kopać i razić prądem zwierzęta.

Jeden z oskarżonych zeznał, że nie bił zwierząt i nie znęcał się nad nimi. Jak dodał, oklepywał je tylko, kiedy nie chciały iść w określonym kierunku. Zeznał także, że w zakładzie nie prowadzono z pracownikami szkoleń, jak pracować ze zwierzętami.

O braku szkoleń mówił także kolejny przesłuchiwany pracownik firmy. Jak podkreślał, nie chciał zrobić krzywdy zwierzętom i nie uważa, żeby je skrzywdził. Z jego wyjaśnień wynika, że do przeganiania zwierząt służyły w firmie m.in. plastikowe rurki, ale także tzw. poganiacze elektryczne. Jak tłumaczył, zwierzę, które nie chciało iść w określonym kierunku, czasem trzeba było "puknąć".

Pracownicy ubojni w Witkowie podczas transportu i rozładunku bili zwierzęta m.in. młotkiem i rurką, a także kopali i razili je poganiaczem elektrycznym - wynika z informacji prokuratury.

Według śledczych, zachowanie podejrzanych powodowało, że transportowane do ubojni zwierzęta były narażone na zbędne cierpienie i stres, a działań takich zabraniają przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Prokuratura zajęła się sprawą po zawiadomieniu przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!. Śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, w tym nagrania dostarczone przez fundację, zawierające sceny maltretowania zwierząt.

Zarzuty usłyszało 13 osób, które brały udział w rozładunku zwierząt. Za zarzucane im czyny grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia.(PAP)

autor: Kacper Reszczyński


POWIĄZANE

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...

Europa tonie w Ukraińskim zbożu. Tylko od 01 stycznia do 15 lutego 2024 roku Ukr...

fot. Przemysław Keler, KPRM  Prezydent RP, Andrzej Duda był „Gościem Wydarzeń” P...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę