Strach przeszkadza zarobić. Polacy inwestują mniej

3 listopada 2016
Strach przeszkadza zarobić. Polacy inwestują mniej

1,2 biliona złotych - tyle oszczędności już zgromadzili Polacy. Choć to wcale niemało, to eksperci są przekonani, że nasze oszczędności z powodzeniem mogłyby wynosić kilkukrotnie więcej. Dlaczego? Jak się okazuje, Polacy nadal wykazują się zdecydowanie większą zachowawczością inwestycyjną niż zachodnioeuropejscy sąsiedzi czy Amerykanie. Oszczędności zainwestowanych w fundusze inwestycyjne mamy obecnie zaledwie 9 proc.

 - W Polsce przez zawirowania na giełdach, w ostatnich kilku latach, Polacy przestraszyli się. Nasi rodacy często oszczędzają pieniądze ale odkładają je na lokatach bankowych i w rozwiązaniach, które nie pracują - mówi newsrm.tv Piotr Żółkiewicz z Funduszu Inwestycyjnego Zolkiewicz & Partners i dodaje. - Te pieniądze można zaprząc do pracy w gospodarce. Polskie firmy potrafią pomnażać pieniądze, które inwestorzy im powierza na 10-15 proc. rocznie i myślę, że ten trend się zmieni.

Jak tłumaczy Piotr Żółkiewicz Polacy boją się inwestować, bo nie dysponują wystarczającą wiedzą na ten temat. - Także oferta inwestycyjna w naszym kraju jest zdecydowanie węższa niż na zachodzie. To, że boimy się tego co nieznane nie jest niczym odkrywczym, a świadomość inwestycyjna w naszym kraju utrzymuje się niestety na bardzo niskim poziomie. Polacy wolą więc umieszczać swoje oszczędności na niezbyt zyskownych, ale prostych i dobrze im znanych lokatach bankowych, niż skorzystać z pomocy doświadczonych funduszy. To problem, który może mieć dalekosiężne skutki dla całej gospodarki. Jeśli pieniądze trzymane są w przysłowiowej skarpecie, nie przynoszą wartości ani dla ich posiadacza, ani dla gospodarki. Właśnie dlatego wiedza na temat zarządzania finansami powinna być krzewiona zarówno w szkołach, jak i w mediach. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie ułatwiają Polakom inwestycji oferując wiele kierunkowych rozwiązań ale bardzo mało rozwiązań uniwersalnych, do których można by wpłacić pieniądze i zapomnieć o nich na lata. Skoro decyzja co do tego jaką klasę aktywów nabyć w danym momencie jest cedowana na klienta – niezrozumiałe są bardzo wysokie koszty pobierane przez polskie TFI, w wypadku wielu funduszy akcyjnych dochodzące do 4%-5% aktywów rocznie.

Newsrm.tv


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę