Adama_Spyrale_1-31.05.21

Strategia różnorodności biologicznej - nowa koncepcja zrównoważoności Parlamentu Europejskiego lekceważy realia panujące w terenie

14 czerwca 2021
Strategia różnorodności biologicznej - nowa koncepcja zrównoważoności Parlamentu Europejskiego lekceważy realia panujące w terenie

Copa i Cogeca są rozczarowane poglądami Parlamentu Europejskiego na temat strategii różnorodności biologicznej, które zostały przyjęte we wtorek w nocy na sesji plenarnej w Strasbourgu. Ostateczna wersja dokumentu zawiera nawet nową definicję zrównoważoności, która marginalizuje wymiar gospodarczy i społeczny.

Tekst zaproponowany przez Komisję ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego bardzo zaniepokoił przedstawicieli sektora rolnego i leśnego. Nie zawiera on żadnych konkretnych rozwiązań, które pozwoliłyby sektorowi na prowadzenie działań korzystnych dla środowiska. Ponadto, tylko jeden z trzech równie ważnych filarów zrównoważoności wysunął się na pierwszy plan.

Reagując na wyniki głosowania, sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: „Po raz kolejny rolnicy znajdują się w centrum unijnej inicjatywy i po raz kolejny mamy osiągnąć więcej mając do dyspozycji jeszcze mniej środków. Nie owijajmy w bawełnę - by zwiększyć różnorodność biologiczną trzeba w większym, a nie mniejszym stopniu aktywnie zarządzać naszymi obszarami wiejskimi. Wyniesienie jednego z filarów zrównoważoności ponad pozostałe zdecydowanie zdemotywuje rolników i leśników w całej UE. Ostateczne rezultaty są niespójne, czego przykładem są środki ochrony roślin. Rolnictwo nie jest ideologią - jest to ważna część naszej tkanki społecznej, odpowiedzialna za produkcję żywności, włókien i świadczenie usług środowiskowych”.

Copa i Cogeca są zadowolone z przyjęcia większości konkretnych poprawek zaproponowanych przez Komisję ds. Rolnictwa na sesji plenarnej. Cieszymy się również z wystosowania apelu o przeprowadzenie oceny skutków społecznych i gospodarczych, do czego Copa i Cogeca oraz wiele innych zainteresowanych stron z łańcucha wartości wzywają od maja 2020 r. Brak oceny skutków jednej z najważniejszych inicjatyw politycznych - Europejskiego Zielonego Ładu i wpisującej się w niego strategii różnorodności biologicznej - już sam w sobie jest porażką UE.

Copa i Cogeca pochwaliły fakt, że posłowie do PE potwierdzili trzy kluczowe elementy cieszące się poparciem społeczności rolniczej: znaczenie stosowania norm UE przez naszych zewnętrznych partnerów handlowych; znaczenie przyszłej strategii leśnej UE dla wzmocnienia zrównoważonej gospodarki leśnej w sposób wyważony; a także konieczność rozszerzenia zestawu narzędzi o alternatywne, skuteczne, przystępne cenowo i bezpieczne dla środowiska rozwiązania z zakresu ochrony upraw.

Liczymy, że realizacja strategii obejmie przede wszystkim konkretne rozwiązania odnoszące się do wszystkich wymiarów różnorodności biologicznej, w tym ewentualności przeniesienia produkcji żywności poza UE.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę