dnikukurydzy_210818

Struktura chowu kur – tendencje na rynku UE

30 stycznia 2018
Struktura chowu kur – tendencje na rynku UE

Pogłowie towarowych kur niosek w Unii Europejskiej w 2016 roku wyniosło 391 milionów. Podobnie jak w latach ubiegłych, w procentowej strukturze chowu dominował system klatkowy - 56%, a  pozostałe 44% kur utrzymywana była w alternatywnych systemach produkcyjnych. Dane obejmują liczbę kur  zarejestrowanych i nadzorowanych przez organy weterynaryjne.  

Według statystyk państw członkowskich  pogłowie kur w systemie klatkowym w 2016 roku wyniosło około 219 milionów.  Analiza dokonana przez Izbę potwierdza, że była to wielkość podobna jak w  2013 r., ale wyższa niż w latach 2014-2015. W krajach południa Europy, podobnie jak w Polsce, dominowała podaż jaj z chowu klatkowego: we Włoszech - 66%, a w Hiszpanii - 92%.

Większego grona zwolenników systemów alternatywnych z pewnością nie brakowało w krajach od lat preferujących tego typu produkcję, ale w spojrzeniu na całą Unię, zmiany te nie były aż tak daleko idące. W 2016 roku w UE w systemach alternatywnych utrzymywano łącznie około 172 mln kur, co oznacza  wzrost o prawie 11 mln od 2013 r. W największym stopniu wpłynęły na to poczynione inwestycje w systemie wolnowybiegowym – około 8 mln stanowisk. Niewielka ujemna korekta widoczna była w pogłowiu kur utrzymywanych na ściółce.

Chów kur z dostępem do otwartej przestrzenii jest charakterystyczny dla brytyjskiego rynku i producenci z Wysp odpowiadają za najwyższą podaż jaj z „1” w Europie. Lider „wolnego wybiegu" - Wielka Brytania dostarcza  ponad 40% wszystkich unijnych jaj tej kategorii. Jest to jedyny kraj o tak wysokiej koncentracji ferm wolnowybiegowych w ilości 2 735, na których w 2016 roku było utrzymywane 22,3 mln ptaków, czyli 53% krajowego pogłowia kur ogółem. Wolny wybieg jest powszechny na Wyspach od wielu lat i stale rozwija się w tym kierunku. Cieszy się dużą popularnością wśród Brytyjczyków. To właśnie inwestycje poczynione w tym regionie najbardziej wpłynęły na wyższą podaż jaj z „1” na rynku europejskim. W latach 2013 – 2016 brytyjski sektor zwiększył pogłowie kur na tego rodzaju fermach o blisko 5 mln stanowisk. Rekordowy był przełom roku 2016/2015.

Francja – obecnie największy producent we Wspólnocie, pomimo wysokiego udziału w podaży jaj z „1” - 18% kur na wolnym wybiegu, pozostałe inwestycje ukierunkowała na system klatkowy (70%).

Co ciekawe, kraje w największym stopniu podążającymi za trendami „eko” - mowa o rynku niemieckim i holenderskim, postawiły na system ściółkowy - 62% pogłowia. Nie oznacza to, że system klatkowy został wyeliminowany, w obu krajach pogłowie kur w klatkach oszacowano na około 5-6 milionów.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę