Struktura chowu kur – tendencje na rynku UE

30 stycznia 2018
Struktura chowu kur – tendencje na rynku UE

Pogłowie towarowych kur niosek w Unii Europejskiej w 2016 roku wyniosło 391 milionów. Podobnie jak w latach ubiegłych, w procentowej strukturze chowu dominował system klatkowy - 56%, a  pozostałe 44% kur utrzymywana była w alternatywnych systemach produkcyjnych. Dane obejmują liczbę kur  zarejestrowanych i nadzorowanych przez organy weterynaryjne.  

Według statystyk państw członkowskich  pogłowie kur w systemie klatkowym w 2016 roku wyniosło około 219 milionów.  Analiza dokonana przez Izbę potwierdza, że była to wielkość podobna jak w  2013 r., ale wyższa niż w latach 2014-2015. W krajach południa Europy, podobnie jak w Polsce, dominowała podaż jaj z chowu klatkowego: we Włoszech - 66%, a w Hiszpanii - 92%.

Większego grona zwolenników systemów alternatywnych z pewnością nie brakowało w krajach od lat preferujących tego typu produkcję, ale w spojrzeniu na całą Unię, zmiany te nie były aż tak daleko idące. W 2016 roku w UE w systemach alternatywnych utrzymywano łącznie około 172 mln kur, co oznacza  wzrost o prawie 11 mln od 2013 r. W największym stopniu wpłynęły na to poczynione inwestycje w systemie wolnowybiegowym – około 8 mln stanowisk. Niewielka ujemna korekta widoczna była w pogłowiu kur utrzymywanych na ściółce.

Chów kur z dostępem do otwartej przestrzenii jest charakterystyczny dla brytyjskiego rynku i producenci z Wysp odpowiadają za najwyższą podaż jaj z „1” w Europie. Lider „wolnego wybiegu" - Wielka Brytania dostarcza  ponad 40% wszystkich unijnych jaj tej kategorii. Jest to jedyny kraj o tak wysokiej koncentracji ferm wolnowybiegowych w ilości 2 735, na których w 2016 roku było utrzymywane 22,3 mln ptaków, czyli 53% krajowego pogłowia kur ogółem. Wolny wybieg jest powszechny na Wyspach od wielu lat i stale rozwija się w tym kierunku. Cieszy się dużą popularnością wśród Brytyjczyków. To właśnie inwestycje poczynione w tym regionie najbardziej wpłynęły na wyższą podaż jaj z „1” na rynku europejskim. W latach 2013 – 2016 brytyjski sektor zwiększył pogłowie kur na tego rodzaju fermach o blisko 5 mln stanowisk. Rekordowy był przełom roku 2016/2015.

Francja – obecnie największy producent we Wspólnocie, pomimo wysokiego udziału w podaży jaj z „1” - 18% kur na wolnym wybiegu, pozostałe inwestycje ukierunkowała na system klatkowy (70%).

Co ciekawe, kraje w największym stopniu podążającymi za trendami „eko” - mowa o rynku niemieckim i holenderskim, postawiły na system ściółkowy - 62% pogłowia. Nie oznacza to, że system klatkowy został wyeliminowany, w obu krajach pogłowie kur w klatkach oszacowano na około 5-6 milionów.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzenie...

Na ceny paliw na polskich stacjach wpływ ma splot czynników występujących na świ...

Grzyby pojawiły się już w beskidzkich lasach. Ich miłośnik i znawca Justyn Kołek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę