Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Styczeń 2023 może być kumulacją rolniczych protestów

9 stycznia 2023
Styczeń 2023 może być kumulacją rolniczych protestów

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych (Solidarność RI), Ogólnoposkie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) Związek Zawodowy Rolników KORONA (ZZR KORONA)  domagają się spotknia z Premierem Mateuszem Morawickim i poczynienia uzgodnień w zakresie rolniczych postulatów związanych przede wszystkim z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną polskich rolników, którzy zajmują się produkcją roślinną i produkcją trzody chlewnej. 

Jeżeli tak się nie stanie, to na dzień 17 stycznia 2022 r. związkowcy zapowiadają protest polegający na przejazdach traktorów i blokadach punktów granicznych. Protest może zostać odwołany, jeżeli w międzyczasie nastąpi spotkanie z premierem i zostaną zawarte konkretne ustalenia, które będą realizowały związkowe postulaty i znajdą drogę do wyjścia z kryzysu.

Jak dowiadujem się z komunikatu przedstawionym na blogu ZZR KORONA, takie ustalenia związkowcy poczynili  w dniu 4 stycznia w siedzibie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych w Warszawie, gdzie odbyło się spotkanie rolniczych związków, w której uczestniczyli Tomasz Obszański, Aleksander Tadych, Adrian Wawrzyniak i Łukasz Zbonikowski (wszyscy z Solidarności RI), Adam Olszewski (OPZZRiOR), Alina Ojdana i Jan Lupa (ZZR KORONA) oraz Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, współpracujący z ZZR KORONA. Wcześniej Solidarność RI spotkała się z innymi związkami m.in. ZZR Samoobrona i ZZR Ojczyzna.

Spotkanie dotyczyło spraw związanych z rolnictwem, w szczególności rynku zbóż i rzepaku, importu zbóż z Ukrainy, spadku hodowli trzody chlewnej. Podkreślano zaobserwowaną bezradność ministra rolnictwa, zasłanianie się Unią Europejską, biurokratycznymi odpowiedziami na zgłaszane postulaty.

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych wystąpiło o pilne spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim przy czym uzgodniono wspólny w nim udział związków i przedstawienie wspólnej listy postulatów.

Strony uzgodniły, że podobne międzyzwiązkowe spotkania będą się odbywać regularnie - czytamy w komunikacie.

Styczeń 2023 wydaje się być miesiącem, gdzie nastąpi kumulacja protestów rolniczych, a wystarczy przypomnieć, że na 11 stycznia 2023 swoją akcję protestacyjną zapowiedziała Agrounia.

oprac (e-mk) redakcja ppr.pl; źródło: ZZR KORONA fot. NSZZ "SOLIDARNOŚĆ RI"


POWIĄZANE

W Biedronce możliwe jest zrobienie zakupów i uzyskanie cyfrowego e-paragonu fisk...

Kradzież mocy obliczeniowej to zjawisko, o którym słyszy się dość rzadko. Tymcza...

iTPS, czyli Instalacja zintegrowanego systemu (Integrated Total Packaging Soluti...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę