aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Styczeń 2023 może być kumulacją rolniczych protestów

9 stycznia 2023
Styczeń 2023 może być kumulacją rolniczych protestów

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych (Solidarność RI), Ogólnoposkie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) Związek Zawodowy Rolników KORONA (ZZR KORONA)  domagają się spotknia z Premierem Mateuszem Morawickim i poczynienia uzgodnień w zakresie rolniczych postulatów związanych przede wszystkim z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną polskich rolników, którzy zajmują się produkcją roślinną i produkcją trzody chlewnej. 

Jeżeli tak się nie stanie, to na dzień 17 stycznia 2022 r. związkowcy zapowiadają protest polegający na przejazdach traktorów i blokadach punktów granicznych. Protest może zostać odwołany, jeżeli w międzyczasie nastąpi spotkanie z premierem i zostaną zawarte konkretne ustalenia, które będą realizowały związkowe postulaty i znajdą drogę do wyjścia z kryzysu.

Jak dowiadujem się z komunikatu przedstawionym na blogu ZZR KORONA, takie ustalenia związkowcy poczynili  w dniu 4 stycznia w siedzibie NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych w Warszawie, gdzie odbyło się spotkanie rolniczych związków, w której uczestniczyli Tomasz Obszański, Aleksander Tadych, Adrian Wawrzyniak i Łukasz Zbonikowski (wszyscy z Solidarności RI), Adam Olszewski (OPZZRiOR), Alina Ojdana i Jan Lupa (ZZR KORONA) oraz Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, współpracujący z ZZR KORONA. Wcześniej Solidarność RI spotkała się z innymi związkami m.in. ZZR Samoobrona i ZZR Ojczyzna.

Spotkanie dotyczyło spraw związanych z rolnictwem, w szczególności rynku zbóż i rzepaku, importu zbóż z Ukrainy, spadku hodowli trzody chlewnej. Podkreślano zaobserwowaną bezradność ministra rolnictwa, zasłanianie się Unią Europejską, biurokratycznymi odpowiedziami na zgłaszane postulaty.

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych wystąpiło o pilne spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim przy czym uzgodniono wspólny w nim udział związków i przedstawienie wspólnej listy postulatów.

Strony uzgodniły, że podobne międzyzwiązkowe spotkania będą się odbywać regularnie - czytamy w komunikacie.

Styczeń 2023 wydaje się być miesiącem, gdzie nastąpi kumulacja protestów rolniczych, a wystarczy przypomnieć, że na 11 stycznia 2023 swoją akcję protestacyjną zapowiedziała Agrounia.

oprac (e-mk) redakcja ppr.pl; źródło: ZZR KORONA fot. NSZZ "SOLIDARNOŚĆ RI"


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę