OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Susza jest dla Polaków jednym z priorytetów

12 lipca 2024
Susza jest dla Polaków jednym z priorytetów

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku ze Światowym Dniem Wody wynika, że zapobieganie suszy znajduje się w pierwszej trójce najważniejszych problemów związanych ze środowiskiem naturalnym.

Koalicja Dbamy o wodę już po raz trzeci zleciła badania dotyczące postrzegania zasobów wodnych i po raz pierwszy porównała odpowiedzi mieszkańców Żywiecczyzny z opiniami mieszkańców innych regionów Polski. Z badania zrealizowanego przez SW Research wynika, że Polacy mają świadomość tego, iż w przyszłości zasoby wody będą się kurczyć (68% odpowiedzi), a już teraz 41% pytanych uważa, że jest ich za mało. Priorytetowymi zagadnieniami niepokojącymi respondentów okazały się: zanieczyszczenie powietrza (54%) na równi z degradacją środowiska naturalnego (54%), a także susza i niedobór wody (46%).

Powódź vs. susza
Jednocześnie wśród badanych Polaków ponad połowa (53%) uważa, że zarówno powódź jak i susza mogą stanowić zagrożenie dla ich regionu. Więcej niż co czwarty z nas jako zagrożenie identyfikuje jedynie zjawiska związane z suszą, a o połowę mniej (14%) wskazuje na powódź, powódź błyskawiczną i deszcze nawalne

– Warto ciągle przypominać, że woda jest zasobem strategicznym i nie uznaje granic administracyjnych. Fakt, że mieszkańcy Żywiecczyzny, a więc terenów górskich częściej niż mieszkańcy z innych rejonów wskazują na konieczność pilnego przeciwdziałania powodziom i deszczom nawalnym może dowodzić, że częściej doświadczają konsekwencji tych zjawisk. Warto jednak pamiętać, że to co się dzieje na południu Polski oddziałuje na mieszkańców w innych regionach i konsekwencje będą odczuwane na znacznie większym obszarze, choć nie zawsze będziemy sobie uświadamiać związek pomiędzy tymi zjawiskami – podkreśla Marta Nowicka, Rzeczniczka Koalicji Dbamy o Wodę.

Woda to sprawa dużej wagi dla mieszkańców całej Polski. Aż 68% Polaków przewiduje, że nasze zasoby wody będą się kurczyć w przyszłości, a 41% deklaruje, że już na ten moment mamy za mało wody. Z badania wynika też, że mamy świadomość, że w przyszłości zasoby wodne mogą okazać się niewystarczające. Jednocześnie badania dowodzą, że wciąż jest duża potrzeba edukacji na temat zjawisk wodnych – niewiele ponad połowa badanych zdaje sobie sprawę, że zjawiska związane z niedoborem i nadmiarem wody mogą być równie problematyczne i występować w tym samym czasie na niewielkim obszarze.

Dodać należy, że według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Polska na drodze zrównoważonego rozwoju” z 2021 roku, zasoby wodne w Polsce są relatywnie niewielkie, a dodatkowo cechuje je zmienność sezonowa i zróżnicowanie obszarowe. Pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca, klasyfikujemy się na 24 miejscu w Unii Europejskiej – tuż przed Czechami, Cyprem i Maltą. Jest to niecałe 1600 m3 na mieszkańca, co wskazuje na zagrożenie stresem wodnym i znajduje się poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego.

Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody jest obchodzony 22 marca. Ustanowiono go rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Celem Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości na temat problemów z dostępnością zasobów wodnych. Światowy Dzień Wody 2024 jest obchodzony pod hasłem Woda dla pokoju.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 23.01.2024 – 30.01.2024 na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów telefonicznych (CATI) oraz wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 500 ankiet z pełnoletnimi mieszkańcami powiatu żywieckiego oraz 1021 ankiet z respondentami panelu SW Panel.

 

 

pełny raport można pobrć TUTAJ

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę