aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Światowy Dzień Roślin Strączkowych 2024

13 lutego 2024
Światowy Dzień Roślin Strączkowych 2024

Światowe wydarzenie w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreśliło rolę roślin strączkowych w utrzymaniu zdrowia gleby i dostarczaniu niezbędnego pożywienia społecznościom na całym świecie, pod hasłem "Rośliny strączkowe: odżywianie gleb i ludzi". Wydarzenie odbyło się przed Świtowym Dniem Roślin Strączkowych 2024, który obchodzony jest co roku 10 lutego.

Rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca i groch, są podgrupą roślin uprawnych należących do rodziny roślin strączkowych zbieranych ze względu na jadalne nasiona i są uważane za pożywną żywność zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska. W kontekście gleb rośliny strączkowe odgrywają istotną rolę, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, utrzymując różnorodność biologiczną gleby i poprawiając jej strukturę.

Wiele gatunków roślin strączkowych jest odpornych na suszę i niekorzystny klimat, taki jak susza i upały. Ich uprawa optymalizuje zużycie nawozów, zmniejszając tym samym emisję gazów cieplarnianych.

"Ich wszechstronność i odporność mogą poprawić zarówno zdrowie naszych gleb, jak i lokalnych społeczności. Kryzys klimatyczny, utrata różnorodności biologicznej oraz erozja i degradacja gleby to kluczowe wyzwania, a impulsy mogą być częścią rozwiązania. Ich zdolność do rozwoju w różnych klimatach, wraz z właściwościami wiązania azotu, czyni je bardzo cennymi" – powiedział dyrektor generalny QU Dongyu w swoim przemówieniu otwierającym wydarzenie.

Globalne święto mające na celu podniesienie świadomości i podjęcie działań

Dyrektor generalny FAO potwierdził zaangażowanie FAO we wspieranie rolników oraz współpracę z naukowcami i zainteresowanymi stronami w celu uwolnienia pełnego potencjału roślin strączkowych.

Podkreślił potrzebę dalszego zwiększania dostępności zasobów genetycznych roślin strączkowych, inwestowania w badania i innowacje, ekskluzywnych technologii i technik rolniczych oraz poprawy produkcji, zbiorów, przetwarzania i wprowadzania do obrotu roślin strączkowych.

Przemówienia inauguracyjne wygłosili: SHINDO Mitsuaki, radca ministra i zastępca stałego przedstawiciela Japonii przy FAO; Leonard Mizzi, Zastępca Dyrektora Komisji Europejskiej, Dyrekcja F, DG ds. Partnerstw Międzynarodowych; Jens Busma, Kierownik Wydziału Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Niemcy) oraz Vijay Iyengar, Prezes Global Pulse Confederation.

Chikelu Mba, Zastępca Dyrektora Działu Produkcji i Ochrony Roślin, FAO, moderował sesję z eksperckimi prezentacjami technicznymi. Poruszane tematy obejmowały wykorzystanie roślin strączkowych do ulepszania gleby w Ameryce Łacińskiej i Afryce, a także poprawę odżywiania poprzez rośliny strączkowe.

Uwagi końcowe wygłosiła Fatimata Cheiffou, ambasador, stały przedstawiciel Republiki Nigru i przewodnicząca Komitetu Sterującego Światowego Dnia Roślin Strączkowych.

Rośliny strączkowe i gleba

Rośliny strączkowe poprawiają zdrowie gleby, umieszczając w korzeniach pożyteczne bakterie, zwane rhizobia. Bakterie te przekształcają azot z powietrza w nawozy w glebie. Ponadto inne bakterie i grzyby pomagają uwalniać fosfor w glebie, dostarczając niezbędnych składników odżywczych roślinom i promując różnorodność gleby. Nawozy wytwarzane przez rośliny strączkowe przynoszą korzyści nie tylko roślinom strączkowym, ale także innym roślinom uprawianym obok nich, zmniejszając zapotrzebowanie na nawozy chemiczne. To sprawia, że rośliny strączkowe idealnie nadają się do zrównoważonych praktyk rolniczych, takich jak międzyplony lub płodozmian.

Korzyści odżywcze i ekonomiczne

Rośliny strączkowe są niedrogie i bogate w składniki odżywcze, co czyni je kluczowym źródłem białka dla populacji o ograniczonych możliwościach żywieniowych. Średnio rośliny strączkowe zawierają od 19 do 25 procent białka, a nowo opracowane odmiany przekraczają 30 procent. Ich wysoka wartość odżywcza sprawia, że rośliny strączkowe są cenne dla poprawy diety osób, którym brakuje zróżnicowanej diety wzbogaconej o spożycie mięsa. Dodatkowo rośliny strączkowe i ich produkty uboczne są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Łańcuchy wartości roślin strączkowych odgrywają również istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wspieraniu źródeł utrzymania. Jest to szczególnie korzystne dla kobiet z obszarów wiejskich, młodzieży w społecznościach rolniczych oraz rodzin miejskich zaangażowanych w przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów o wartości dodanej.

Odkąd Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 10 lutego Światowym Dniem Roślin Strączkowych, po pomyślnym wprowadzeniu Międzynarodowego Roku Roślin Strączkowych w 2016 r., FAO przoduje w podnoszeniu świadomości społecznej na temat znaczenia roślin strączkowych. Wiąże się to z ich rolą we wspieraniu wydajnych, sprzyjających włączeniu społecznemu, odpornych i zrównoważonych systemów rolno-spożywczych oraz ich wkładem w osiąganie celów zrównoważonego rozwoju. W związku z tym FAO wdrożyła projekty na całym świecie, takie jak ten w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, aby poprawić zdolność rodzinnych rolników do zrównoważonej produkcji rodzimych roślin strączkowych i poprawy odżywiania w regionie.

oprac, e-red, ppr.pl źródło- FAO


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę