aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ŚWIATOWY RYNEK KUKURYDZY

2 stycznia 2023
ŚWIATOWY RYNEK KUKURYDZY

Presja funduszy hedgingowych w Chicago. Od 02.12 do 09.12.2022 cena z dostawą w marcu 2023 w Chicago ponownie nieco spadła do 253 USD/t. Fundusze niekomercyjne
nadal zmniejszać swoje długie pozycje netto poprzez dodawanie krótkich pozycji i zamykanie długich pozycji. Te ruchy stawiają znaczące presji na ceny zbóż na początku grudnia, zwłaszcza po tym, jak australijska agencja statystyczna Abares podała, że wbrew oczekiwań, spodziewane są obecnie rekordowe zbiory pszenicy.

Rynki nadal niepokoją się również sytuacją zdrowotną w Chinach, ponieważ rząd ogłosił dalsze złagodzenie obostrzeń anty-Covid polityka.

Miesięczny raport USDA opublikowany pod koniec ubiegłego tygodnia był raczej neutralny dla rynku. W USA w bieżącym roku uprawy i w porównaniu z listopadem eksport został zrewidowany w dół o 2 mln ton (53 mln ton), co doprowadziło do nieznacznego zmniejszenia presji na amerykańskie akcje
które obecnie prognozuje się na 32 mln ton (+2 mln ton), przekraczając oczekiwania operatorów.

Na poziomie światowym ten sam raport, w porównaniu z listopadem i dla bieżącego roku zbiorów, koryguje w dół: produkcja o 7 Mt (1162 Mt), zużycie o 5 Mt (1170 Mt) i zapasy o 2 Mt (298 Mt), zgodnie z oczekiwaniami operatorów.

Ceny ropy pozostawały pod presją w ostatnich tygodniach z powodu obaw o światową sytuację gospodarczą, dyskusje między Wenezueli i USA, a także wprowadzenie pułapu G7 na rosyjską ropę na poziomie maksymalnie 60 USD za baryłkę transportowane lub ubezpieczone przez firmy członkowskie G7.
W Brazylii zasiano 93% kukurydzy safra (cały sezon), ale cierpi ona z powodu braku deszczu w centrum kraju, co skłoniło CONAB do obniżenia produkcji kukurydzy safra o 930 tys. ton (27 mln ton). Całkowita produkcja, w tym safrinha kukurydza (zasiana po soi) szacowana jest na 126 Mt.

W Argentynie, pomimo deszczu w zeszłym tygodniu, kukurydza ucierpiała z powodu fali upałów z okazjonalnymi szczytami przekraczającymi 40°C. Tydzień jest ma być gorąco i sucho, ponieważ rozpoczął się późny siew kukurydzy. Na dzień 07.12 zasiano 33% kukurydzy w porównaniu do średniej
w tym dniu 43%.

EUROPA: Ukraiński eksport zakłócony

Region Odessy ponownie stał się celem rosyjskich ataków, zwłaszcza na sieć energetyczną, co powoduje poważne zakłócenia w logistyka eksportu. W swoim listopadowym raporcie USDA zrewidowała ukraińską produkcję w dół o 4,5 mln ton (27 mln ton), a eksport w górę o 2 mln ton (17,5 mln ton) w wyniku przedłużenia umowy eksportowej w połowie listopada.
Analityk UkrAgroConsult prognozuje, że areał kukurydzy na Ukrainie gwałtownie spadnie w 2023 r. do 3,5 mln ha, co oznacza dalszy spadek z 4 mln ha w 2022 r. i 5,5 mln ha w 2021 r.
W grudniowym raporcie USDA import kukurydzy do Europy na bieżący sezon został zrewidowany w górę o 1,5 mln ton do 21,5 mln ton.v

oprac, e-mk, ppr.pl; źródło: CORNMARKET327EN


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę