aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Święta na kredyt tylko u 2 proc. Polaków

19 grudnia 2023
Święta na kredyt tylko u 2 proc. Polaków

Święta na kredyt tylko u 2 proc. Polaków – poniżej analiza świątecznych wydatków

Prawie 90 proc. Polaków deklaruje organizację świąt przy wykorzystaniu bieżących dochodów finansowych. Kredyt na ten cel zamierza wziąć zaledwie 2 proc. społeczeństwa. W tym roku na organizację Bożego Narodzenia planujemy wydać przeciętnie 1 490 zł, czyli jedynie 60 zł więcej niż rok wcześniej – wynika z analizy świątecznych wydatków przeprowadzonej przez rankomat.pl.

Eksperci rankomat.pl – największej multiporównywarki ubezpieczeń i produktów finansowych zebrali dane dotyczące wydatków na tegoroczne Boże Narodzenie. Sprawdzili, ile przeciętnie wydajemy na organizację świąt, porównali ceny podstawowych produktów spożywczych niezbędnych do przygotowania świątecznych potraw oraz koszty zakupu choinki i karpia. Przeanalizowali jak zmieniały się świąteczne wydatki na przestrzeni lat. Sprawdzili także źródła finansowania tegorocznych Świąt.

Koszty organizacji Świąt w górę

W tym roku przeciętny Polak planuje wydać w sumie na Święta 1 490 zł. Rok temu było to 1 427 zł, a dwa lata temu 1 415 zł – wynika z raportu „Świąteczny Portfel Polaków” publikowanego rokrocznie przez Związek Banków Polskich. Na same artykuły spożywcze i organizację Gwiazdki przeznaczymy w tym roku średnio 697 zł – w 2022 roku ta kwota wynosiła 585 zł, a 2 2021 roku 557 zł. Co z prezentami? W 2021 roku planowaliśmy wydać na nie 557 zł, rok później 585 zł, a w tym roku 697 zł.

Boże Narodzenie_drożyzna?

Zgodnie z obliczeniami, 4-osobowa rodzina, składająca się z rodziców i dwójki dzieci, wyda na Święta w tym roku około 3739,70 zł.

Skąd wziąć pieniądze na Święta?

Polacy nie chcą brać kredytów na organizację Gwiazdki. Tylko 2% badanych twierdzi, że pójdzie do banku po kredyt konsumencki na ten cel, a tylko 1% zapowiada, że pożyczy pieniądze w firmach chwilówkowych – wynika z badania „Świąteczny Portfel Polaków”. 86% społeczeństwa wykorzysta bieżące dochody, aby pokryć świąteczne wydatki – rok temu było to 84%, a dwa lata temu 79%. Spora część Polaków sięgnie po swoje oszczędności – pieniądze na święta zorganizuje w ten sposób 27% z nas.

Boże Narodzenie_drożyzna?

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o finansowanie świątecznych podarunków? Według badania Minds&Roses dla Monitora Bankowego z października 2023 roku zaledwie 6% kredytobiorców pożycza pieniądze, aby kupić prezenty.

Czy stać nas na karpia, choinkę i inne produkty?

Eksperci rankomat.pl sprawdzili również ceny najważniejszych produktów, które są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. W tym sezonie za 1 kg żywego karpia należy zapłacić średnio 30 zł – cena ta nie zmieniła się w porównaniu z ubiegłym rokiem, natomiast jest ona aż o 10 zł wyższa niż dwa lata temu. Oznacza to, że w 2021 roku za najniższą pensję Polak mógł kupić 110 kg karpia, a w tym roku tylko 93 kg. Jeśli chodzi o średnią wypłatę, także widzimy spadek – 210 kg w 2021 roku i 175 kg w tym roku. Co z choinkami? W tym roku żywy świerk pospolity o wysokości ok. 1,5 m to wydatek średnio ok. 50 zł – średnia cena jest niższa o ok. 10 zł względem ubiegłego roku i porównywalna do ceny sprzed dwóch lat. Jak zakup choinki ma się do zarobków Polaków? W 2021 roku za najniższą krajowa mogliśmy kupić 44 choinki. W 2023 roku jest to 56 choinek. Biorąc pod uwagę średnią krajową, w 2021 roku stać nas było na 84 choinki, a w tym roku na 105 choinek.

 Boże Narodzenie_drożyzna?

Choć w tym roku ceny rosną wolniej niż w ubiegłym, ale wciąż są to istotne wzrosty. Z analizy Rankomat.pl wynika, że w kategorii podstawowych produktów spożywczych niezbędnych do organizacji Bożego Narodzenia, wzrost cen jest odczuwalny – znacząco zdrożało  mięso, nabiał, produkty sypkie. Zaskoczeniem może być na przykład cena miodu lipowego – w 2022 r. był to koszt średnio 48 zł, a w tym 40 zł. Tańsze jest też masło – rok temu było to ok. 9,5 zł za 200 g, a dziś jest 7 zł.

Za koszyk podstawowych, świątecznych produktów, wytypowany w badaniu w tym roku przyjdzie nam zapłacić 443,70 zł. Rok temu za te same produkty musieliśmy wydać 362,20 zł. Warto przypomnieć, że inflacja w październiku wynosiła odpowiednio: 6.8% w 2021 roku, 17.9% w 2022 roku i 6.6% w 2023 roku.

 Boże Narodzenie_drożyzna?

 

 

 

Catering zamiast stania przy garach, czyli koszty gotowych potraw

Większość Polaków wciąż stawia sobie samodzielne przyrządzenie Wigilii za punkt honoru. Jednak zamówienie świątecznych potraw z roku na rok jest coraz popularniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że restauracje i firmy cateringowe szacują, że w tym roku ceny pójdą w górę. W tym roku za kilogram smażonego fileta karpia trzeba zapłacić średnio 144 zł, a rok temu to było 133 zł. Dorsz po grecku kosztuje około 100 zł/kg, natomiast śledź pod pierzynką z buraków 90 zł/kg.

Trudno wyobrazić sobie święta bez czerwonego barszczu, którego cena w tym roku wynosi 36 zł za litr. Do tego trzeba doliczyć uszka z kapustą i grzybami, za które zapłacimy średnio 3 zł za sztukę. W niektórych domach zamiast barszczu jada się krem grzybowy z borowikami. Koszt takiej zupy to 48 zł za litr.

- Przygotowując Święta warto przede wszystkim pamiętać o umiarze. Z badań, które przeprowadzone zostały w ramach „Programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności” wynika, że Polki i Polacy w ciągu roku marnują niemal pięć milionów ton żywności. Jak wynika z sondażu Kantar Public dla firmy Too Good to Go, aż 39% ankietowanych przyznaje się, że wyrzuciło do kosza potrawy świąteczne. Dlaczego? Głównie dlatego, że się zepsuły – tak twierdzi 52% badanych – komentuje Wojciech Piesta, ekspert ds. produktów finansowych rankomat.pl.

****

Rankomat.pl to pierwsza i największa multiporównywarką na polskim rynku. W jej portfolio znajdują się porównywarki takich produktów jak ubezpieczenia komunikacyjne, nieruchomości, podróżne, na życie, a także konta i kredyty bankowe oraz pożyczki. Od startu działalności w 2008 r. jest liderem rynku porównywarek, oferując dostęp do produktów ponad 30 marek finansowych. W tym czasie z pomocą rankomat.pl ubezpieczyło się już ponad 1,5 mln klientów.

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę